Kde nakupovat kávu a jak poznat, že je kvalitní?
Důrazně nedoporučuji směsi namleté již před několika měsíci, které se prodávají za cenu nižší, než za kterou lze na trhu nakoupit zelená zrnka kávy. Bohužel takovou kávu najdete v každé samoobsluze. Vězte, že pražená káva v ceně pod cca 300 korun za kilogram nemůže být ze své podstaty kvalitní.
Jsou rozdíly v namleté kávě?
Ano. Většina lidí při nákupu kávy nerozlišuje hrubost jejího namletí, ta je přitom při přípravě dobré kávy zásadní. Pokud připravujete kávu v pákovém kávovaru na espresso, pak použijte jemně mletou kávu, protože na ni působí velký tlak a voda přes kávu protéká jen několik vteřin. Pokud ale pijete kávu překapávanou, pak zvolte hrubě mletou kávu, protože voda přes kávu protéká déle.

Káva sama o sobě nemá na snižování váhy vliv. Samozřejmě je nutné používat zdravý rozum a přemýšlet, na jaký způsob budete kávu pít.
Espresso s mlékem a jednou kostkou cukru by nemělo vaší linii nijak uškodit. Nadměrný počet šálků se šlehačkou nebo smetanou, k tomu pravidelně tři a více kostek cukru, může váš hubnoucí program naopak trochu sabotovat.
Nejmenší kalorickou hodnotu má klasické espresso (34 kJ), trošku zahřešit můžete také s cappuccinem (273 kJ) nebo macchiatem (236 kJ). Kaloričtějšími kávami jsou pak latté (388 kJ), mocha (448 kJ) či vídeňská káva (474 kJ).
Zdroj, foto: CrossCafe