V rámci péče o tělo se mořská houba nejčastěji využívá k mytí, saunování, odličování a peelingu. Její blahodárné účinky spočívají zejména ve vysokém obsahu minerálů a jódu, který je nepostradatelný pro správný chod lidského organismu.
Mořská houba obsahuje okolo 14 % jódu, což znamená, že jeden gram mořské houby má stejné množství jódu jako 130 litrů mořské vody. Jód z houby se vstřebává přes pokožku, posiluje funkci štítné žlázy, působí antibakteriálně, předchází zvyšování cholesterolu v krvi a brání rozvoji arteriosklerózy.
Další neopominutelnou vlastností houby je pozitivní vliv na léčbu jizev a vyhlazování strií. Pro kvalitní mořské houby je typická jemná struktura, přírodní barva a delší životnost než má syntetická houba. Po namočení se stává neuvěřitelně měkkou, hebkou a dokonale se snáší s lidskou pokožkou. Díky vysoké savosti a odolnosti vůči agresivním látkám je mořská houba také ideálním pomocníkem pro technické použití a úklid domácnosti.
Je vhodná k mytí a ošetřování široké škály předmětů a zařízení, k péči o nábytek a čištění oděvů. Mořská houba namočená v octu je účinný pohlcovač kuchyňských, cigaretových a jiných nepříjemných pachů. Využívá se také při zpracování keramiky, kůže a dřeva a setkáme se s ní i v oblasti optického a zbrojního průmyslu.
Mořská houba
Mořská houba je vícebuněčný živočich, který žije pod mořskou hladinou v hloubce od 5 do 60 metrů. V mořích světa existuje více než 5000 rozmanitých druhů mořských hub, z toho má však pouhých 36 užitkovou hodnotu. První zmínky o použití mořské houby pochází ze středověku, kdy se houby začaly používat v lékařství.
Domorodci z Egejských ostrovů se potápěli pro surové přírodní houby a používali je rozličnými způsoby. Mořská houba má široké pole použití od osobní hygieny jako mytí těla, sauna a masáže, kosmetika, odličování přes úklid domácnosti až po výtvarné umění a dekorativní účely.