Mrazivé počasí venku a vysušené prostředí v přetopených místnostech snadno podráždí už tak citlivou pleť. Kromě toho v zimě většinou méně pijeme a pokožka tak nemá možnost hydratovat se zevnitř. V mrazech snižují mazové žlázy produkci lipidů na minimum. To je právě ten důvod, proč musíme v péči o pleť sáhnout po hutnějších krémech. Velmi důležité také je udržování dostatečné vlhkosti v pleti. Bez potřebné vláčnosti se kvůli mrazům a studenému větru poškozuje povrch kůže. Přestože změníme svůj přístup k péči o pleť, mohou se objevit na pleti nepříjemné a bolestivé problémy.
Jak zabránit…
…popraskaným rtům:Když vyrazíme ven, jen těžko zabráníme, aby mráz působil na naše rty. Ty to pak odnášejí popraskáním, jsou suché, pálí a jemná kůže se olupuje. Právě olupování pak může vést i k bolestivým zraněním. Základem v pravidelné péči o rty je tedy peeling. Ano, slyšíte dobře a nemusíte se bát. Stejně jako pleti, i rtům exfoliace alespoň jednou týdně významně prospěje. A nemusíte si hned kupovat speciální přípravky na peeling rtů. Pomoci si můžete i v domácím prostředí. Stačí smíchat bílou vazelínu (nemáte-li vazelínu, můžete použít také odličovací mléko) se lžičkou vody a trochou jedlé sody či cukru. Jemnými krouživými pohyby rty ‚vydrhněte‘ a zbavíte se tak přebytečné kůže, rty budou hladké a hydratované. V zimě si zároveň také často nevědomky kvůli pocitu suchosti olizujeme rty. Pozor ale, rozhodně jim nepomůžete. Naopak dojde ještě k většímu vysušení a kolem rtů se může objevit nepříjemná a bolestivý vyrážka. V takových případech mějte po ruce výživný balzám na rty a několikrát denně jím rty přejeďte.
…citlivé pleti:
Jak už jsme zmínili v úvodu článku, jakmile teplota klesne pod bod mrazu, je načase vyměnit denní krém. Na trhu existuje mnoho denních krémů s označením zimní, které jsou mastnější. Denní krém by kromě dostatečné hydratace a výživy, měl chránit pleť také před UV zářením.
V případě, že máte pocit přecitlivělé pleti a zimní krém ve své výbavě nemáte, použijte pár kapek rostlinného oleje (třeba z obilných klíčků). Podrážděná pleť se tak zklidní. Olej můžete používat i pod noční krém, čímž docílíte hydratace a zabráníte tvoření vrásek.
…začervenalé pleti:
Prudké výkyvy teplot, přechody z teplého do mrazivého prostředí, způsobují praskání červených žilek v oblasti obličeje a vznik nepřirozeného začervenání pleti. Jakmile se objeví červené žilky, jejich odstranění je běh na dlouhou trať. Představte si je jako větvičky rozvětveného stromu. Postupně musíme odstraňovat právě tyto větvičky, abychom se dostali ke kmeni. Přesto se jich ale díky profesionální péči můžete nakonec zbavit. Jiné je to se začervenáním. Přecitlivělou pokožku můžete zklidnit zázračným heřmánkem. Heřmánkovou vodu naneste na tampon a přiložte na pár minut na červená místa. Zklidníte pleť a zlepšíte mikrocirkulaci v podkoží.
Poté vždy použijte hydratační krém.
…drsným rukám:
V péči o ruce platí jednoduchá pravidla – noste rukavice, používejte emolienční krémy na ruce, které zadrží v pokožce potřebnou vlhkost, a dopřejte jim peeling. Vyhýbejte se také touze prokřehlé ruce ponořit do horké vody. Na běžné mytí používejte spíše vlažnou vodu. Vyhnete se tak zbytečnému vysušování pokožky.
…suchým místům v oblasti loktů a kolen:
Tato místa jsou v zimě velmi citlivá, a to hlavně z důvodu, že nemají v podkoží žádný ochranný tuk. Otírají se o oděv, tvoří se na nich šupinky a vysušená kůže může i praskat. Po koupeli tak každý večer naneste na postižená místa třeba balzám s bambuckým máslem nebo medem.
…suché kůži na těle:
Po každé koupeli se osušte, pozor ale pokožku nedrhněte, spíše ručník jemně přikládejte, a rozprašte po celém těla růžovou nebo heřmánkovou vodu. Už při samotné koupeli si můžete dopřát správný relax a přidat do vany pár kapek koupelového oleje. Růžovou vodu už nevysušujte a ještě do vlhké pokožky vetřete tělový krém. Do pokožky tak pronikne mnohem více vody, což kůži zjemní, zvláční a dodá jí odolnost.
Změňte také jídelníček
A nakonec, kromě přípravků vhodných pro péči o pleť v zimním období, proměňte také složení potravin, které denně konzumujete. Zimní jídelníček by měl být bohatý na vitaminy a minerály prospívající naší pleti. Dopřejte si tedy dostatek ovoce a zeleniny. Doporučuje se třikrát týdně ryby, vyhnout se zbytečnému solení a omezit také sladké. Dodávejte pleti hlavně vitaminy A, B a C, dále esenciální mastné kyseliny, zinek a selen. Velmi důležitý je také pitný režim. Bez vody kůže vysychá a pak ztrácí schopnost plnit své funkce – ochrannou, vylučovací i estetickou. Větší kosmetické problémy pak konzultujte přímo s odborníkem, který navrhne tu správnou cestu.
Potraviny pro vaši krásu:
Červená paprika: udržuje pokožku vláčnou a jemnou díky obsahu vitaminu C, brzdí proces stárnutí a díky obsaženým látkám chrání také proti UV záření.Jahody: trápí vás vrásky? Pak s nimi zatočte pomocí jahod a dalších potravin, které obsahují vitamin C. Tento vitamin je totiž takový obránce pleti, protože bojuje proti volným radikálům, které pleť poškozují. Kromě toho se také postará o to, aby vaše pleť nebyla tak vysušená.
Salátová okurka: v kosmetice své využití najde zevnitř i zvenčí. Díky vitaminům C a B dodává pleti lesk a potřebnou výživu. Okurky skvěle hydratují a osvěžují.
Mango: díky kombinaci vitaminu A a C mango oživuje naši pleť a podporuje tvorbu nových buněk.
Ořechy, avokádo, rostlinné panenské oleje, tučné ryby: suchá pleť potřebuje zdravé tuky, které jí dodají potřebnou výživu po létě.
Mléčné produkty a tvaroh, dokonce i zmrzlina: citlivá pleť se sklonem k ekzémům a pleť přecitlivělá na slunce ocení konzumaci ochlazujících potravin.
Zdroj, foto: Petra Clinic