MUDr. David Frej: Ano, seznámil jsem se s ní v Rakousku a ve studiu potom pokračoval ve Velké Británii, USA a v Indii.
MUDr. David Frej: Asi před dvaceti lety, kdy o nich u nás neměl nikdo ani tušení. Postupně jsem jim věnoval tři knihy a první z nich, Zánět – skrytý zabiják, u nás před lety toto téma doslova otevřela.

MUDr. David Frej: Náš imunitní systém má víc funkcí a jednou z nich je rozpoznávání škodlivin a obrana organismu před infekcemi, tedy skutečně obranyschopnost. První poznatky přišly roku 430 před n. l. za velice drsných podmínek morové epidemie v Aténách.
Odkdy se používá pojem imunitní systém?
MUDr. David Frej: Za otce moderní imunologie se považují Robert Koch a Louis Pasteur, dva významní lékaři 19. století, kteří začali vysvětlovat biologický mechanismus infekcí a význam vakcinace. Termín imunitní systém, který je dnes i v povědomí laiků, je známý od 60. let minulého století.
Proč se imunita jmenuje zrovna imunita?
MUDr. David Frej: Slovo imunita se začalo používat ve 14. století podle latinského immunitatem resp. immunis, ve významu zproštění služby nebo povinnosti.
Jak od té doby pokročily poznatky o imunitě?
MUDr. David Frej: Ohromně, zejména s nástupem autoimunitních nemocí nebo očkování v dnešní podobě. Pořád ale platí to, co tvrdil už Hippokrates: Všechny nemoci začínají ve střevech. A zásady vyvážené životosprávy nutné pro silnou imunitu jsou platné už od dob před ním, i když se nepopisovaly vědeckými termíny, jaké známe dnes.
Sledujete práci nějakých světových výzkumných středisek?
MUDr. David Frej: Ano, například výzkum, který provádějí na University of Southern California, na Harvard Medical School nebo prestižní klinice Mayo, která se medicínskému výzkumu věnuje od svého založení roku 1889. Některé z nich jsem použil v knize Tvoje imunita je tvůj nejlepší lékař.
Jaké jsou další důležité orgány dobře fungujícího imunitního systému?

Další aspekt je dozrávání imunitních buněk, které je velice důležité, probíhá v kostní dřeni a brzlíku. Významné jsou i sekundární imunitní orgány, například lymfatické uzliny, kde se odehrávají důležité imunitní reakce.
V čem dělají lidé největší chyby, pokud se týká jejich vlastní imunity?
MUDr. David Frej: Podle zkušeností z mojí praxe mají hlavní chyby tři podoby: Lidé čekají na zázračnou vakcínu, spoléhají se na očkování a nevěnují pozornost životosprávě, která imunitu ovlivňuje zásadně.
Vy očkování nevěříte?
MUDr. David Frej: Nepatřím mezi jeho odpůrce, ale osobně považuji životosprávu za základ správně fungující imunity, stejně jako správnou stravu podporovanou doplňky a fytoterapií, krátkodobé půsty a kvalitní spánek.
Jakou roli hrají v otázkách imunity vitaminy?
MUDr. David Frej: Důležité jsou pro nás všechny, ale významnou roli hrají vitaminy C a D. Nedostatek druhého z nich je velmi rozšířený v populaci, kde je málo slunečního svitu
A pokud se týká bylin?
MUDr. David Frej: Jsem velkým příznivcem bylin a v knize Tvoje imunita je tvůj nejlepší lékař jich doporučuji dost. Jednou z nich je echinacea neboli třapatkovka nachová. Její používání kdysi naučili bělochy prérijní indiáni, kteří s ní měli skvělé zkušenosti. Dnes je považována za opravdu vynikající prostředek, který jsme samozřejmě nemohli opomenout v knize Svět přírodních antivirotik.
Liší se třeba nějak postupy v různých ročních obdobích?
MUDr. David Frej: Pokud se týká imunity, měli bychom se jí systematicky věnovat celý rok, a nenechávat její posilování na dobu, kdy už jsme opravdu nemocní. Naopak pomoci bychom jí měli v období chřipkových epidemií, kdy je dobré užívat vyšší dávky vitaminů C a D.
Knihy MUDr. Davida Freje najdete ZDE