Možná jste se už někdy setkali s přípravkem, který má téměř tajuplný název: mumio. Bývá také označován jako horská pryskyřice, neznámý není ani název „kamenné slzy“. V Tibetu se o něm mluví jako o „králi léčiv“. O co se vlastně jedná a k čemu slouží?
První zmínky o mumiu jsou staré více než 3000 let - ve svých dílech o něm pojednává například Aristoteles, který zkoumal jeho účinky na lidech. Zabýval se jím v 11. století i Avicena a další středověcí lékaři. Mumio bylo používáno jako lék již starými Sumery, považovalo se za životní elixír králů a velmožů. Vědomosti o něm a o jeho léčebném použití se v rodinách vysoce postavených lékařů předávaly z otce na syna pouze ústním podáním, pro ostatní zůstávaly utajené. Věřilo se, že mumio je zázračný lék na každou nemoc.
Co je tedy mumio?
Název „mumio“ pochází zřejmě z řečtiny a znamená „tělo uchovávající“. S mumiemi ale nemá nic společného. Současná věda nabízí několik teorií o tom, jak vlastně mumio vzniká. Vědci se dodnes přou o to, jestli se jedná o látku živočišného nebo geologického původu. Z chemického vzorce mumia nicméně vyplývá, že zahrnuje obě složky; jedna z teorií tvrdí, že mumio jsou vlastně pozůstatky fauny a flóry za tisíce let přirozeně promísené a spojené se skalními minerály. Jeho naleziště se nacházejí ve vysokých nadmořských výškách (nad 3000 metrů), v prostředí, která nejsou znečištěna lidskou činností - tuto látku najdeme především v asijských horách: na Kavkazu, ale také například v Číně, Indii, Mongolsku. Jde o tuhou hmotu tmavě hnědé až černé barvy, která je na povrchu lesklá a podobá se konzistencí asfaltu. Vyskytuje se ve skalních průrvách, na stěnách a stropech jeskyň v podobě malých krápníků. Má hořkou, nezaměnitelnou chuť i vůni. Zajímavé je, že v dlani se rozpouští (podle toho také poznáte originál - pro svou vzácnost je totiž mumio často nahražováno neúčinnými padělky. Pravé mumio by mělo mít také certifikát).
Složení mumia je velice pestré, obsahuje řadu vitamínů (obzvláště skupiny B), minerálních látek (vápník, sodík, železo, draslík, hořčík, měď a fosfor), stopové prvky (například mangan, selen), velké množství aminokyselin, mastné kyseliny, éterické oleje a řadu dalších biologicky aktivních látek. Obsahuje také stopy včelího jedu, proto není vhodné pro lidi s alergií na včelí produkty. Od padesátých let minulého století se jeho léčebnými účinky zabývá i věda.
Pozitivní účinky mumia na zdraví:
Působení mumia je velice široké a
prověřené staletími. Mumio je velice silný adaptogen - zvyšuje odolnost
organismu v případě stresových situací, zranění a pomáhá léčit celou řadu
nemocí. Silně posiluje obranyschopnost organismu, chrání ho před působením
toxických látek. Urychluje hojení povrchových zranění, popálenin a dokonce i
zhojení zlomenin. Pomáhá při léčení zánětů v těle, doplňuje potřebnou
hladinu vitaminů a minerálů, dodává energii. Používá se při bolestech zubů a
paradentóze, bolesti v krku a nachlazení, při onemocnění ledvin a močového
ústrojí, hemoroidech, cukrovce, různých alergiích, nervových onemocněních... Výčet
by byl opravdu velice dlouhý, dá se použít v podstatě na jakékoliv
onemocnění.
Mumio se dá dnes koupit ve formě tablet, popřípadě čípků. Ani při dlouhodobém používání nemá žádné vedlejší účinky. Čistotě mumia odpovídá i jeho cena. Na východě ho používá řada lékařů, u nás se samozřejmě neřadí mezi léky, ale potravinové doplňky. Názor si tedy musí udělat každý sám...
ChytráŽena.cz