Přišly k nám až z daleké Indie, kde rostou na jednoleté rostlině jménem vigna zlatá. Vzhledem i chutí lehce připomínají hrášek. V jedné dávce Mungo fazolí můžeme získat 100 % doporučené denní dávky folátu, což je aktivní forma kyseliny listové. Jde o vitamin zodpovědný za syntézu DNA, hormonální rovnováhu, kognitivní funkci, plodnost a růst tkání a buněk. Zanedbatelný není ani zdroj ostatních živin. Díky velkému množství manganu, draslíku a hořčíku mohou působit na snížení špatného cholesterolu, chránit proti srdečním onemocněním nebo být prevencí diabetu 2. typu.
V naklíčeném stavu se pozitivní vliv fazolí na naše zdraví mnohonásobně zvyšuje. Klíček je nabitý enzymy, minerály a vitamíny, které ochrání naše tělo a posílí imunitu.
Konzumovat je můžeme vařené, poslední dobou se ale velmi oblíbenou možností stalo právě klíčení. Obzvláště chutné jsou vyklíčené mungo fazole, které lze použít do salátů či pomazánek nebo je lze promíchat s přílohou. Například s rýží nebo quinoou. Vyklíčená semena jsou výborným zdrojem energie po výkonu, právě jako součást salátů v kombinaci s libovým masem nebo upečenou čerstvou rybou.
Klíčení zvládnete i sami doma – fazole přes noc namočte a ráno odkapané vložte do PET lahve, které jste předtím seřízli horní okraj s víčkem a ve dně vytvořili malé otvory pro odtok přebytečné vody. Fazole pak pravidelně (minimálně 2x denně) proplachujte a čekejte, až se objeví bílé klíčky. Jde o jednoduchou a levnou variantu k nákupu již hotových klíčků.
Tyto malé zelené fazolky jsou podstatným zdrojem bílkovin, vápníku, hořčíku, železa, draslíku, vlákniny a vitamínu B. Často se s nimi setkáváme i v naklíčené, kdy se jejich hodnoty mnohonásobně zvyšují. Dají se však také konzumovat tepelně upravené, jako ostatní luštěniny, a to například v polévce, salátech či jako příloha. Zařazení luštěnin pravidelně do našeho jídelníčku, slouží jako prevence před civilizačními chorobami.
Zdroj: Menu Gold