Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Musíme se bát klimakteria?

10. 02. 2012 | Péče o tělo
Klimakterium (nebo také častěji užívaný přechod nebo menopauza) potká v životě každou ženu. V tomto období, které s sebou obvykle přináší řadu nepříjemných fyzických i psychických změn, žena chodí do práce a stále musí vydržet velkou zátěž. Nejen proto se ale pro mnohé klimakterium stává noční můrou…

Přechod nastává u žen většinou mezi 45. až 55. rokem, v některých případech až o několik let později. Ustává aktivita vaječníků, menstruace začíná vynechávat a postupně se samovolně snižuje tvorba hlavních ženských pohlavních hormonů - estrogenů. Přicházejí problémy jako návaly (pocity horka a pocení, které se vyskytují v pravidelných vlnách a také v noci), podrážděnost, zvýšená únava, přecitlivělost, nespavost, změny nálad a často i deprese a pesimismus. Dochází k řídnutí kostní hmoty a vysychání poševní sliznice, může se objevit i bušení srdce… Nic, na co by se člověk mohl těšit. Klimakterium je nevyhnutelné, ovšem délka a intenzita jednotlivých obtíží je individuální. Ale hlavně: s menopauzou si lze poradit!

Jak řešit klimakterické potíže?

Hormonální substituční léčba je lékaři předepisována většině žen. Často se diskutuje o tom, zda jsou umělé hormony opravdu nutné a bezpečné.  Na užívání těchto preparátů je ovšem mezi lékaři i klinickými studiemi stále nejednotný názor. Většina se přiklání k tomu, že je hormonální substituční léčba bezpečná, část je přesvědčena, že představuje určité riziko (především při vzniku zhoubných nádorů) a neměla by se užívat dlouhodobě, tedy maximálně asi pět let. Hormonální substituční léčbu ovšem nemohou absolvovat ženy s vysokým tlakem, křečovými žilami nebo prodělanou hlubokou žilní trombózou.

Alternativou hormonální léčby jsou tzv. přírodní hormonální přípravky. Jsou to výtažky z určitých rostlin, ze sóji nebo včelí produkty (mateří kašička). Protože jde o přírodní léčbu, na rozdíl od syntetických hormonů nastupují její účinky později, většinou až po několika týdnech užívání. Při volbě nehormonálního přípravku máme možnost sáhnout po léku (který má klinicky ověřený účinek) nebo potravinovém doplňku (u něj nemusí být účinnost prokázána).

Dalším řešením (které by mělo být samozřejmostí ještě před nástupem menopauzy) je úprava životosprávy a zvýšení tělesné aktivity. Pomáhají také bylinky - například odvar z šalvěje, který působí proti nočnímu pocení: 3 lžíce šalvěje zalijte dvěma sklenicemi studené vody a pod pokličkou povařte 5 minut. Sceďte a pijte denně dva až tři šálky. Místo ranní kávy vypijte odvar z máty: 2 lžičky máty zalijte sklenicí vroucí vody a přikryté louhujte po dobu 10 minut. Přes den takto vypijte čtyři šálky - zmírníte návaly horka. Stejně tak pomůže mátový olejíček v malé lahvičce, který můžete mít stále při ruce a v případě potíží nakapat pár kapek na papírový kapesník a vdechovat jeho vůni.

Klimakterium může mít i téměř bezproblémový průběh, přestože toto štěstí potká jen menší část žen.  Záleží na celkovém zdravotním stavu i přístupu k životu. Dnešní ženy prožijí v postmenopauze prakticky třetinu života. Tak proč se nesnažit o to, aby tato jeho část byla stejně kvalitní a plnohodnotná jako ty předešlé?
     
uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Já už tím snad prošla,nebylo to lehký,pomáhala jsem si jak se dalo,ale jenom přírodně...no ty návaly a bušení srdce se občas objeví...to se snad nikdy nezastaví...Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles