Horké počasí způsobuje značně vysokou mineralizaci vody se slaností v rozmezí 30 – 35 procent, kde převládají chlorid hořečnatý, chlorid sodný, chlorid draselný a bromid hořečnatý. Ryby a vodní rostliny zde nenajdete, ale žijí tady nějaké druhy archeí a bakterií. V horách kolem Mrtvého moře samozřejmě život existuje a našli tady domov šakalové, lišky, kozorožci, velbloudi, zajíci i leopardi. Obě strany jezera jsou vyhlášenou přírodní rezervací.
Léčivé schopnosti a bahna dokázali využít již starověcí Římané a jedná se tedy o nejstarší přírodní lázně světa. Voda obsahuje kromě soli i 21 minerálů. Na kůži působí vyživujícím a uklidňujícím způsobem. Podporuje oběhový systém, uleví revmatickým a kloubním bolestem, pročistí pleť, zklidni nervový systém, zlepší vzhled kůže. Dále pomáhá pří léčení akné, alergií, ekzémů a lupénky.
Bahno z Mrtvého moře je homogenní směs složená z organických a anorganických prvků a z minerálů. Používá se na zábaly a zbaví vás nervového napětí, stresu a nespavosti. Z dalších léčivých schopností pomáhá při léčení lupénky, artrózy, artritidy, hojení ran, ekzémů, psoriázy, revmatizmu a dalších problémech. Po upravení je bahno vhodné k čištění a zjemnění kůže celého těla.
A na závěr několik faktů: Mrtvé moře má délku 76 km, šířku 17 km, hloubku 350 – 400 m a rozlohu 1050 km². V poslední době hladina jezera trvale klesá a podle vědeckých prognóz z roku 2009 se v případě, že se nic nezmění, můžeme s Mrtvým mořem rozloučit – prý do roku 2050 úplně vyschne.
Mangovka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz