1) Pomazánkové máslo je český vynález.
FAKT
První pomazánkové máslo bylo vyrobeno v roce 1977 v dnes již neexistující mlékárně v Liberci.Na trhu tenkrát nebylo dostatečné množství mléčného tuku na výrobu klasického másla, a tak tato mlékárna dostala od státu zadání, aby vymyslela pomazánku, která by máslo nahradila.
2) Dnes už pomazánkové máslo neexistuje.
FAKT
O tom, že se tradiční český výrobek nesmí označovat pojmem máslo, rozhodl v říjnu 2012 Soudní dvůr EU. U lucemburského tribunálu Česko v roce 2010 zažalovala Evropská komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel. Podle zákonů EU, které ČR svým vstupem přijala, je možné výrazem „máslo“ nazývat jen ty výrobky, které obsahují více než 80 % mléčného tuku. Od roku 2014 si tedy pomalu zvykáme na nové pojmenování „tradiční pomazánkové“. Název je sice jiný, ale jinak se tato oblíbená pochoutka vůbec nezměnila.3) V tradičních pomazánkových máslech se živočišné tuky často nahrazují rostlinnými.
MÝTUS
Přesné složení tradičních pomazánkových se liší. Základem je však vždy smetana a sušené mléko.V malém množství se pak přidávají mléčné kultury, škrob a sůl. Rostlinné tuky však tento výrobek podle vyhlášky obsahovat nesmí. Pokud kontrolní úřad objeví v tradičních pomazánkových jakýkoliv obsah rostlinných tuků, uděluje výrobcům nemalé pokuty.
4) Při redukční dietě nahraďte máslo tradičním pomazánkovým.
FAKT
Oproti máslu obsahuje tradiční pomazánkové méně než polovinu tuku. Velkou výhodou je i fakt, že se hned po vyndání z ledničky tradiční pomazánkové dobře roztírá. K dostání je navíc v mnoha chutných příchutích. Jen v Jaroměřické mlékárně se vyrábí tradiční pomazánkové lahůdkové, šunkacibulka, pažitka, paprika-feferonka, křen a česnek-cibulka. Každý si vybere, co má rád.5) Tradiční pomazánkové je vhodnou potravinou při bezlepkové dietě.
FAKT ale POZOR! Neplatí to pro všechny výrobky.
Do tradičních pomazánkových se přidává malé množství škrobu kvůli správné konzistenci.V naprosté většině případů se jedná o bramborový škrob, který celiakům nepůsobí žádné potíže. Bohužel se však může stát, že na trhu narazíte i na výrobky, u kterých není uvedeno, o jaký škrob se jedná. V takovém případě určitě není vhodné jej pro bezlepkovou dietu použít.
6) Tradiční pomazánková se hodí pouze na přípravu pomazánek.
MÝTUS
Pokud tomu uvěříte, ochudíte se velké množství neskutečných dobrot. Protože je tradičnípomazánkové velice snadno dostupné, naučily se jím české hospodyňky nahrazovat nejrůznější světové sýry a tvarohy. Tak vznikly jedinečné recepty například na českou variantu italského tiramisu nebo angloamerického cheesecaku. Tradiční pomazánkové je však možné použít i při přípravě listového těsta nebo ke zjemnění pečeného masa.
7) Tradiční pomazánková bez kontroverzních „éček“ v běžných obchodních řetězcích nenajdete.
MÝTUS
Přemýšlejte nad tím, co jíte. Vybírejte si. Dnes už je z čeho. Stačí se jen naučit číst etikety.8) Tradiční pomazánková mají nižší trvanlivost než máslo.
FAKT
Tradiční pomazánková jsou zejména kvůli nižšímu obsahu tuku méně stabilní než klasická másla a mohou dříve podléhat zkáze, zejména po otevření. Proto výrobci doporučují tuto pochoutku po otevření co nejdříve spotřebovat.9) Vyloučená tekutina značí, že je tradiční pomazánkové zkažené.
MÝTUS
Donesli jste si z obchodu tradiční pomazánkové, a když jste ho otevřeli, vytekla z něj čirá tekutina? Radujte se! Jedná se o syrovátku, která se z mléčných výrobků uvolňuje zcela přirozeným procesem.Syrovátka v sobě skrývá bílkoviny, které obsahují základní aminokyseliny a vitamíny jako je kyselina listová a pantothenová, vitamíny B1, B2, B6, B12, E a C. Takže až si příště rozbalíte tradiční pomazánkové, budete vědět, že vmícháním syrovátky zpět svému zdraví určitě prospějete!
Zdroj, foto: Jaroměřická mlékárna