Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 22.01. 2025
Dnes má svátek Slavomír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Mýty a pravdy o opalování

5. 04. 2016 | Péče o tělo
Sluneční záření a opalování jsou věčnými tématy. Jaká jsou fakta a co jsou pouhé mýty, které často mezi lidmi o opalování kolují? Jak využít Slunce ve svůj prospěch a na co si dát při opalování pozor? Jak se vyvarovat předčasnému stárnutí pokožky a hyperpigmentaci? Zeptali jsme se lékařky MUDr. Silvie Rafčíková.

Blud číslo 1 – Je zdravé být opálený

Asi jedno z nejčastěji zažitých klišé vůbec. Je potřeba žít podle motta: zdravé opalování neexistuje. Základní ochranou jsou režimová opatření, jak se na sluníčku chovat – tedy dle ročního období, nadmořské výšky a šířky, doby během dne, počítat s odrazem od okolních ploch, sledování UV indexu.

Dále jsou to ochranné prostředky, kterými jsou pokrývka hlavy z pevného materiálu, sluneční brýle s UV filtrem a dostatečné pokrytí těla oblečením. Hlavní součástí ochrany odhalených ploch je užití lokálních přípravků (krémů, gelů, sprejů ...) s UV filtrem tzv. SPF filtr proti UVB i UVA záření. Dnes jsou dostupné pleťové a tělové krémy, make-upy a bb krémy na obličej s SPF faktorem 50 – 90(50+). Důležité je také dbát na dobrou přípravu a posílení ochrany kůže i zevnitř.

Blud číslo 2 - Užití betakarotenu chrání před spálením kůže

Mýty a pravdy o opalováníPokud se chcete opalovat, důležitá je komplexní ochrana: tedy ochrana zvenku i zevnitř. Samotný betakaroten není spásou pro tělo a pokožku. Naše pokožka potřebuji i jiné důležité aktivní látky, jako jsou  pokožku důležité i jiné vitamíny jako je vitamin D3 a podobně. Doplňky stravy mohou svými antioxidačními  součástmi napomáhat reparaci poškozené kůži.

Můžeme si bez fotoprotekce a doplňků stravy poškodit zdraví? „Ano, předčasně zestárneme, budeme mít starou vrásčitou kůži plnou nerovností, poruch pigmentace, s četnými lentigy a keratosami a může se objevit i zhoubný nádor,“ říká Rafčíková.

Blud číslo 3 – Pokud používám krém s vysokým SPF (např. 50), neopálím se.

Když nepoužíváte ochranu před slunečním zářením, spálíte se, když ji používáte, opálíte se. Opálení při používání ochranných prostředků je postupné a minimálně dochází ke škodlivým účinkům UV záření. Opálení také trvá déle. Pozor také na objem krému s SPF, který je aplikován. Účinky ochranných slunečních faktorů (SPF) jsou kalkulovány při aplikaci 2 mg/cm2 a jejich účinnost klesá s nižším objemem. Abychom zachovali fotoprotekční kapacitu, měli bychom například na obličej (cca. 350 cm²) použít celkem 7g krému. V běžné praxi však bývá objem aplikace i čtyřnásobně nižší, tedy, ačkoliv je používán krém s SPF 50, při nedostatečném objemu se chráníme pouze SPF 2,7*.

 

Blud číslo 4 – Opálení pokožce svědčí

Opět jeden z mýtů, který mezi mnohými lidmi koluje. Opak je přitom pravdou. Sice není třeba hned malovat čerta na zeď, nicméně skutečností zůstává, že UV záření způsobuje stárnutí pokožky. Proč tomu tak je? Odpověď je jednoduchá, na pokožku působí totiž UVA a UVB záření, tedy každé jiným způsobem.

Obě jsou součástí neviditelné ultrafialové části slunečního záření, UVA je dlouhovlnné a proniká hluboko do škáry a poškozuje kolagenní a elastická vlákna, tedy ve zkratce  je příčinou předčasného stárnutí kůže,  částečně se spolupodílí na vzniku kožních nádorů, ale je také příčinou sluneční alergie, mallorka akné, fototoxických a fotoalergických reakcí na kůži. UVB je záření kratší vlnové délky, proniká jen do svrchní pokožky a nejčastěji způsobuje mutace a smrt buněk, tudíž jejichž následkem je aktinická keratóza (šupinatá a olupující se kožní vyrážka) nebo kožní rakovina.

Pokud se tedy nechráníme, tak nejenže dojde ke spálení pokožky, popřípadě se objeví sluneční kopřivka, ale z dlouhodobého hlediska se jedná především o estetické hledisko - o předčasné stárnutí kůže tzv. fotoaging. Tedy poruchy pigmentace, suchá svraštělá kůže, vrásky, úbytek objemu a  dále vznik kožních nádorů.

Blud číslo 5 - Bezpečnost solárií

Asi jste už od některé ze svých kamarádek zaslechly takové to zaručené na způsob „než začne sezóna, zajdu si do solárka, opalování je pak bezpečnější“.  Podobná tvrzení se zakládají spíše na dobrém pocitu, než faktech, jak potvrzují lékaři.

Solárium emituje pouze ‚bezpečné‘ UVA záření oproti ‚rakovinotvornému‘ UVB záření. Bohužel pigmentace kůže, pro kterou se solárium užívá, vzniká spíše po UVB záření a aby vzniklo po soláriu, musí toto  emitovat až 1000x silnější dávku UVA oproti slunci a  z toho důvodu je stárnutí kůže po soláriu rychlé a podle posledních průzkumů i bohužel rakovinotvorné. S tím souvisí i další mýtus: biosolárium. Je bezpečnější než normální solárium? Jak z výše uvedeného vyplývá, biosolárium bezpečnější ani být nemůže. Pořád totiž platí, že uměle vytvořené záření je mnohonásobně vyšší než to přirozené, aby k opálení došlo.

Lidé s nízkými fototypy (I a II – světlá pleť, oči i vlasy) by měli pečovat o svou kůži celý rok. Intenzita UVB záření je závislá na ročním období, UVA záření je však relativně konstantní. Navíc, jak z výzkumů vyplývá, v některém období nepoužíváme ochranné krémy vůbec, anebo je neaplikujeme na všechny exponované oblasti, případně jich používáme příliš málo. Budete připraveni na sluníčko a dodáte-li své pokožce přírodní fotoprotektory po celý rok.

Zdroj: Heliocare


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !