Základní pravidlo je toto: čím větší dítě a běžky, tím větší je jejich výběr. Délka dětských běžek začíná na sto centimetrech a v této délce jsou k dostání prakticky pouze univerzální rekreační modely. Šíře nabídky pak roste úměrně s délkou lyží pro větší a technicky zdatnější děti.
Pokud vaše dítko bude stát na běžkách poprvé, doporučujeme rozhodně vybírat z rekreačních modelů, které jsou širší a dítěti tak poskytují více stability. Jsou měkké, a tak umožňují snazší odraz a ovladatelnost. Pro nejmenší děti, začátečníky a děti rodičů, kteří nevědí, jak na mazání lyží, jsou vhodné běžky s protismykem, neboli se šupinami v odrazové zóně. Ty zabraňují prokluzování lyže směrem vzad a umožňují odraz i bez nanesení stoupacího vosku.

A pozor na systém vázání, který musí být kompatibilní s lyžařskou botou! V současné době vedle sebe existují dva systémy vázání, Salomon SNS a Rottefella NNN, které se liší počtem vodících lišt. Systém SNS má jednu, systém Rottefella dvě. Právě počtu lišt musí odpovídat počet vodících drážek v podrážce boty. Pokud pořizujete novou kompletní výbavu, vyberte nejprve boty, které musí dobře sedět, a podle jejich typu následně vybírejte vázání.
Ještě ovšem zůstaneme u bot: velice důležité je vybrat správnou velikost. Musí sedět natěsno aniž by ale tlačily. V žádném případě nekupujte dítěti boty větší, aby do nich dorostlo! Hůře by pak ovládalo lyže, a navíc by se noha v botě mohla hýbat a odírat se. Pokud dítě z bot vyroste, rozhodně nebudete mít problém prodat boty v bazaru. A ještě jedna rada: Boty na běžky vybírejte nepromokavé a dostatečně zateplené. Malé děti totiž nevydrží tak dlouho vyvíjet intenzivnější fyzickou aktivitu a samy se tak méně zahřejí.
Stejně jako v případě lyží, také při výběru holí je třeba se zaměřit na správnou délku.
Nejmenším běžkařům vybereme hole o 35 cm kratší, než sami měří, úplní začátečníci zpočátku mohou vystačit i se sjezdovými holemi. Čím pokročilejší dítě je, tím delší hole bude potřebovat.
Co se týče materiálů, na výběr je mezi hliníkem, kompozitem a karbonem. Hliníkové jsou levnější a méně se lámou, kompozitové a karbonové jsou mnohem lehčí, lépe vyváženě, zato jsou o hodně dražší a snáze se lámou.
Zdroj, foto: Skibi.cz