Kožních nemocí, které lze chytit ve společných prostorách je mnoho, ale nejčastěji se setkávám s následujícími: plísňová onemocnění (kožní a nehtové mykózy), virová onemocnění (bradavice) a parazitální onemocnění (svrab).
Plísňová kožní onemocnění nejčastěji postihují plosky, meziprstí a paty. V případě postižení nehtů mluvíme o onychomykóze. Postižená místa se mohou olupovat, mohou však také mokvat nebo být pokryta puchýřky. Nemoc je nepříjemná zejména pro silné svědění, často i zápach a nehezký vzhled. Není-li adekvátně léčena, může se plíseň šířit dále. Vhodnou léčbou pro plísňová onemocnění kůže jsou krémy s účinnou látkou clotrimazolum a na ohraničené, počínající plísně nehtů pak speciální séra určená přímo na plísně nehtů.
Virová kožní onemocnění, z nichž nejčastější jsou virové bradavice, se vyskytují až u 20 % dětí školního věku. Nejčastěji na prstech, ploskách velikosti do 10mm, ale mohou být i větší nebo splývat v "hnízda". Ložiska jsou barvy kůže, na povrchu mají drolivý, rozeklaný vzhled, po stržení mohou krvácet, na spodině bývají vidět tmavé tečky, ucpané cévky. Dalším virovým onemocněním častým v dětských kolektivech a přenosným kontaktem jsou tzv. moluska. Jedná se o drobné ložiska velikosti 2-3 mm, hrbolky barvy kůže s centrální vkleslinkou, po stisknutí můžeme vytlačit tzv. moluskové hmoty. Moluska se mohou nacházet kdekoliv na těle, trupu, končetinách i obličeji.
Parazitární onemocnění není přímo navázáno na prostředí bazénů a šaten, ale na prostory, kde může dojít ke sdílení kontaminovaných textilií (prostěradla, ručníky, župany apod.). Zdaleka se nejedná jen o onemocnění jedinců se špatným hygienickým standardem. Klinickým projevem je silné svědění celého těla, které se stupňuje zejména večer po zahřátí na lůžku. Na kůži vznikají svědivé pupínky, zejména v místech tenké pokožky, u mužů v oblasti penisu, u žen v okolí prsních bradavek, u obou pohlaví v meziprstí.
Zdroj: Candibene