Ne nadarmo se říká „raději se na to vyspíme“ nebo „ráno moudřejší večera“. Díky spánku opouštíme své každodenní starosti, naše tělo a naše mysl se uvolní a naberou nové síly do dalšího dne. Odborníci varují před neuvážlivým používáním hypnotik, radí naopak vyzkoušet přírodní cestu s bylinkou kozlíkem lékařským.
Než zamíříte k lékaři pro hypnotika, zkuste kozlík lékařský. Už jeho název napovídá, že je lidskému zdraví prospěšný. Díky obsahu tzv. valepotriátů působí příznivě proti nespavosti – zkracuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Také zklidňuje srdce a tím snižuje krevní tlak. A to všechno bez nepříjemných vedlejších účinků. Kromě toho působí také proti depresi a křečím.
Aby měl náš mozek i všechny další orgány čas na obnovu, musí být spánek dostatečně dlouhý a hlavně dostatečně hluboký. Bez kvalitního spánku si neodpočine ani centrální mozková soustava, což pocítíme následující den, kdy se budeme cítit unavení, naše pozornost nebude tak ostražitá a myšlení se zhorší.
Spánkem strávíme přibližně třetinu života, bez něj by člověk dlouho nepřežil. Hluboký spánek pomáhá regenerovat celé tělo, a to zejména v době stresu, nemoci či jiného oslabení organismu. Ne vždy ale v takovém stavu dokážeme usnout. Často se budíme, potíme či převalujeme.
Dlouhodobě nekvalitní spánek pak vede ke změnám podobným stárnutí. Buňky a tkáně se dostatečně neregenerují, přichází chronická únava, problémy s koncentrací, podrážděnost, neklid a mnoho dalších zdánlivě neškodných potíží, které ovšem můžou vést až k útoku imunitního systému na vlastní organismus.
V dnešní hektické době přestáváme vnímat signály svého těla. Přitom kvalitní spánek je společně se zdravou stravou a pohybem základním pilířem našeho zdraví.