Díky příjemnému počasí se ještě můžeme nějaký měsíc věnovat outdoorovým aktivitám jako je běhání, cyklistika nebo jízda na kolečkových bruslích, ale úplně to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, je rychlá chůze. „Minimálně třikrát týdně zkuste vyrazit ideálně do lesa nebo někam na čerstvý vzduch a jděte takovým tempem, až se zpotíte. Naplánujte si nejméně tři čtvrtě hodinovou trasu. Spálíte takto zhruba 1500 kilojoulů, což už je srovnatelné právě třeba s jízdou na kolečkových bruslích. Ty s sebou mnohdy nemáte, ale vlastní nohy vždycky,“ doporučuje odborník na zdravý životní styl Filip Degl.
Dýně je skrytým zdrojem vitamínů
Sezónní ovoce jako například hrušky, švestky a zejména jablka jsou ideálním zdrojem vitaminu C i potřebné vlákniny a na místě je anglické pořekadlo Jedno jablko denně zahání lékaře. Můžete je pojídat jen tak, či dopřávat ovoce v jakémkoliv množství v odšťavněné podobě. Nastává ovšem také období dýní, které jsou u nás v posledních letech velmi populární hlavně v podobě polévek. Málokdo však ví, že jsou velkým zdrojem vitamínů – najdete v nich spoustu minerálních látek včetně potřebného draslíku, ale také betakaroten a je prokázáno, že na sebe váže toxiny, které se pak z našeho těla vyplavují ven. Našemu tělu udělá na podzim dobře jakákoliv silná a hlavně teplá polévka.
Zdravé návyky se tvoří 21 dnů
Základní pravidlo hubnutí na podzim je však nejen v jeho skladbě, ale také v pravidelnosti. „Dokud má člověk odhodlání začít žít zdravě a změnit svůj životní styl, je důležité si vše pečlivě naplánovat – to, co sníme i kdy to přes den sníme a pak si to večer pěkně odškrtat. Najednou totiž zjistíte, že jste jedli třeba jen dvakrát třikrát za den a jinak to prokládali nezdravými svačinkami plnými cukru. Důležité je jíst pětkrát až šestkrát za den a myslet si na to, dokud si to nezautomatizujeme, což podle našich průzkumů trvá jednadvacet dnů,“ upřesňuje Filip Degl.Všechno jídlo, které během dne sníme, bychom si proto měli rozdělit do 5 až 6 dávek. Lidé s nadváhou často vynechávají snídani i dopolední svačinu a první pořádné jídlo si dají až odpoledne po příchodu z práce. V tu dobu je už ale tělo tak vyhladovělé, že se stěží ovládneme a jednorázově spořádáme víc jídla, než člověk, který jí pětkrát denně. Jíst bychom podle odborníků měli zhruba každé tři hodiny a zásadně nevynechávat snídani.
Polévka – to je (podzimní) grunt
Polévky mají hned několik dobrých vlastností, které se hodí pro hubnutí, a to zejména na podzim. Výzkumy ukázaly, že u polévek připravených z rozmixovaných ingrediencí se zvýší potřebné vylučování trávicích šťáv a mozek dostane signál o zasycení daleko lépe, než když zapíjíme pevnou stravu. Zároveň si zlepšíme pitný režim, a pokud jsou připravené ze správně zvolených surovin, také příjem vlákniny, vitamínů a dalších živin. Navíc se jedná o
Dýňová polévka
Suroviny (pro 2 osoby): 700 ml vývaru (můžete mít připraven dopředu zamrazen v krabičkách), 100 g dýně, sůl, pepř, lžička másla, špetka muškátového oříšku, petrželová naťPostup: Dýni nakrájíme na kostičky, osmahneme na rozpuštěném másle. Osolíme, opepříme a přidáme špetku muškátového oříšku. Hned zalijeme vývarem. Vaříme do měkka. Necháme zchladnout, poté rozmixujeme. Na závěr posypeme najemno nakrájenou petrželovou natí.
Celerová (případně brokolicová) polévka
Suroviny (pro 2 osoby): 700 ml vývaru, 200 g celeru, 100 g hlívy ústřičné, nať petržele nebo řapíkatý celer, sůl, pepř, muškátový oříšekPostup: Do hrnce nalijeme vývar, přidáme na kostičky nakrájený celer. Vaříme do měkka. Část vývaru odebereme do menšího hrnce a v něm povaříme hlívu ústřičnou. Osolíme, opepříme, přidáme špetku muškátového oříšku. Necháme zchladnout, poté rozmixujeme. Přidáme povařenou hlívu ústřičnou se zbylým vývarem. Ozdobíme najemno posekanou petrželkou nebo řapíkatým celerem. Stejně lze připravit brokolicovou polévku.
Zelná polévka
Suroviny (pro 2 osoby): 500 ml vývaru, 200 g kyselého zelí (ne ve sladkém nálevu), 100 g hlívy ústřičné, cibulka, lžíce smetany 30%, drcený kmín dvouletý, sůl, pepř, lžička máslaPostup: Na lžičce másla orestujeme najemno nakrájenou cibulku. Přidáme pokrájené kysané zelí a hlívu ústřičnou. Osolíme, opepříme, přidáme špetku drceného kmínu dvouletého a zalijeme vývarem. Krátce provaříme, aby zelí zůstalo křupavé. Necháme vychladnout, přidáme lžíci 30% smetany.
Zdroj, foto: Ketofit.cz