2 200 000 Čechů kouří
Pravděpodobnost, že onemocní rakovinou plic, je u kuřáků o 20 % vyšší, než u nekuřáků. Na nemoci spojené s kouřením v České republice umírá 18 000 osob ročně, nejznámější rakovina plic je příčinou 5350 úmrtí ročně.
Zajímavé je, že ačkoliv rakovinou plic onemocní více mužů než žen, na nemoc obvykle upozorní, či pacienta nasměřuje k lékaři žena z jeho okolí - manželka, matka, dcera atp. I přes velké pokroky v léčbě onemocnění je více než 50 % případů diagnostikováno pozdě, až v rozvinutém stádiu, kdy možnost úspěšné léčby rapidně klesá. Podle odborníků nejspolehlivější prevencí nekouřit, resp. s kouřením přestat.
V České republice kouří více než 2 200 000 osob, mezi adolescenty je podíl kuřáků vyšší, udává se až 40 %. První cigaretu většina z teenagerů vykouří již mezi desátým a dvanáctým rokem věku, tedy v době, kdy ještě jedinec nemá zralý úsudek a závislost vzniká u osoby dětského věku. Zatímco v minulosti převažoval tento zlozvyk u mužů, v posledních letech je sledován prudký nárůst u žen a jsou to ženy, kdo často na nemoc u muže ve svém okolí upozorní. Na nemoci spojené s kouřením v České republice ročně umírá 18 000 lidí, což znamená cca 50 úmrtí denně. Rakovina plic sama je příčinou cca 5 350 úmrtí ročně, což je 15 úmrtí na rakovinu plic denně.
Problém je, že plíce nebolí a zejména muži prvním příznakům nemoci nepřikládají důležitost
Důvodem, proč rakovina plic zabíjí i přes pokroky v léčbě tolik lidí, je fakt, že první stádia nemoci jsou téměř bezpříznaková. „Plíce jsou orgánem, který nemá senzitivní inervaci, což znamená, že nás nebolí. K problémům dochází obvykle až s rozšířením nemoci do dalších orgánů. Prvotní příznaky nejsou tak specifické, aby většinu nemocných donutily jít ihned k lékaři,“ vysvětluje mechanismus růstu zákeřného zabijáka v lidském těle, rakoviny plic, MUDr. Tomáš Janík. Při včasném odhalení nemoci a zahájení léčby se kritické doby 5 let dožívá 58 % nemocných, při diagnóze v pozdních stádiích je to pouze 7,5 % pacientů.
Na onemocnění díky jeho neprůkazným prvotním příznakům často upozorní nejdříve žena z pacientova okolí. „Často se setkáváme s tím, že nás kontaktují manželky, nebo třeba i dcery mužů, kteří si již nějaký čas stěžují na mírné obtíže, které ale neřeší s lékařem,“ říká MUDr. Janík a fakt potvrzují i další odborníci. Ženy svým jednání mohou muži zachránit život, nebo mu jej významně prodloužit. Rozdíl v délce přežití i v kvalitě života se diametrálně liší u pacientů diagnostikovaných v časném stádiu nemoci od pacientů s rozvinutým onemocněním.
Nejčastější klinické příznaky rakoviny plic
- u kuřáků persistující kašel nebo zvyšující se intenzita kašle
- u nekuřáků kašel přetrvávající déle než dva týdny
- změna barvy vykašlávaného hlenu
- zvýšení množství vykašlávaného hlenu
- krev ve vykašlávaném hlenu
- sípavý dech
- opakující se zápaly plic nebo bronchitidy
Další nespecifické příznaky rakoviny plic
- nadměrná únava
- nevysvětlitelný váhový úbytek
- nechutenství
- bolesti hlavy, kostní a kloubní bolesti
- kostní zlomeniny bez souvislosti s úrazovým mechanismem
- neurologické příznaky jako jsou poruchy rovnováhy nebo zhoršení kognitivních funkcí
- otok krku nebo obličeje
Zdroj, foto: 80procent.cz