Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 21.01. 2025
Dnes má svátek Běla
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Na sluneční brýle zvykejte děti odmala

25. 06. 2018 | Péče o tělo
Mnoho rodičů u svých potomků nevědomky podceňuje nošení slunečních brýlí. Přitom právě do 10 let věku vznikají na očích největší škody. Jedinou možnou prevencí, jak tomu předejít, je naučit děti odmalička nosit kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.

Podle statistik asi 70 % dětí vůbec nenosí sluneční brýle. Jejich rodiče nejspíš nevědí, jak snadno se jejich potomkům můžou oči poškodit. Děti totiž mají širší zornici a průhlednější čočku než my dospělí, proto jsou mnohem citlivější na poškození sítnice škodlivým UV zářením. Zároveň oční buňky jako jediné v lidském těle nejsou během života nahrazovány novými a jejich stav se postupně zhoršuje. A právě na tomto procesu se nejvýrazněji podílí i UV záření. Největší škody přitom vznikají do 10 let věku, i když následky se projeví až později. Nejlepší prevencí je proto nošení kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem, které dětské oči spolehlivě ochrání.

5 tipů, jak poznat kvalitní dětské sluneční brýle


Na sluneční brýle zvykejte děti odmala1. Zorníky obsahují UV filtr

UV filtr je u jakýchkoli slunečních brýlí naprosto nezbytný. Výrobce vyznačuje sílu filtru nejčastěji zevnitř na postranici brýlí. UV filtry brýlí se dělí do kategorií 1-4 podle světelných podmínek, do nichž jsou určeny. Filtr kategorie 1 se hodí pro nejslabší sluneční záření, filtr kategorie 4 pro nejsilnější sluneční záření, například u moře nebo na horách. Nejběžněji se používá filtr kategorie 3. Pokud jste na dětských brýlích označení filtru nenašli a nejste si jisti, zda jej skutečně obsahují, nechte si je přeměřit v kterékoliv oční optice. Tato služba je většinou zdarma a na počkání.

2. Brýle perfektně sedí

Pro děti volte co nejlehčí brýle se správnou velikostí obrub, které jim perfektně sedí. Důležité je ohlídat, aby brýle přiléhaly k obličeji a předešlo se tak pronikání světla i ze stran a zespodu. Zároveň ale nesmějí nikde tlačit. Pokud by například způsobovaly otlaky na nose, děti by je brzy odložily. Na výběr je mnoho druhů modelů pro holčičky i pro kluky, často s pohádkovými nebo třeba zvířecími motivy na obrubách. Nejlepší samozřejmě je nechat děti, aby si samy vybraly, které se jim nejvíc líbí.

3. Obroučky jsou z velmi odolného materiálu

Asi nemůžeme očekávat, že děti budou se slunečními brýlemi zacházet bůhvíjak opatrně. Proto by měl být materiál obrouček ohebný a dostatečně odolný proti rozsednutí či zlomení. Kovové obroučky jsou sice trvanlivější, ale dětské brýle se většinou vyrábějí s plastovými obrubami. Samozřejmostí by pak mělo být, že obruby brýlí neobsahují zdraví škodlivý BPA.

4. Materiál zorníků je zcela bezpečný

Při výběru sledujte, jak jsou „skla“ (tedy zorníky) odolná proti rozbití. Brýle musí být pro děti především bezpečné, proto se s klasickými skleněnými zorníky setkáváme u dětských modelů spíše výjimečně, i když tomuto materiálu nelze upřít nejlepší optickou jasnost a výbornou odolnost proti poškrábání. Ale nejčastěji používaným materiálem pro zorníky u dětských brýlí je polykarbonát. Co se týče optické jasnosti a odolnosti vůči poškrábání není sice tak dokonalý jako sklo, zato perfektně odolává nárazům. Navíc je velmi lehký. Pro úplnost třetím používaným materiálem na výrobu zorníků je akrylát. Ten je velice odolný, ovšem má nejhorší optickou jasnost a někdy dokonce zkresluje vidění. Logicky je také nejlevnější.

5. Barva zorníků odpovídá předpokládanému použití

Někomu se na slunečních brýlích líbí více modrá „skla“, jinému hnědá anebo žlutá. Důležité ovšem je zvolit je správně podle předpokládaného použití, protože zabarvení zorníků má za úkol zredukovat množství světla dopadajícího do oka. Klasické barvy zorníků, jako je hnědá, šedá nebo zelená, jsou barevně neutrální, takže nezkreslují barvy. Hodí se do polojasných až jasných dnů. Modrá skla sice barvy malinko mění, ale – jak se shoduje většina jejich nositelů – spíše k lepšímu. I zamračené nebe se najednou zdá méně šedivé… 

Žluté, oranžové a zlaté zorníky jsou pak určené do podmínek, kdy je v okolí málo světla. Zvyšují kontrast při zhoršené viditelnosti a také pomáhají dobře vnímat hloubku a vzdálenosti, proto se často používají při lyžování.

Specialitou jsou pak zrcadlové zorníky, které mají na vnější straně reflexní vrstvu. Ty se hodí především do prudkého světla, neboť většina se ho odrazí od zorníků zpět. Viděné předměty se v těchto brýlích jeví tmavší než ve skutečnosti. Hodí se pro pobyt ve vysokých horách anebo na sněhu za slunných dní.

Tip navíc
: Do některých dětských slunečních brýlí se dají vsadit i dioptrické zorníky.

Zdroj, foto: Skibi.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles