Jak ale ztracenou energii účinně obnovit? „Podle tradiční čínské medicíny jsou zásobárnou energie ledviny, které jsou v zimě zatížené, protože musejí vydávat energii navíc na prohřátí organismu. Podobně plíce se zase musí vyrovnat s teplotními výkyvy, se znečištěným ovzduším. Oba tyto „funkční okruhy“ jsou propojené – takže když se nachladíme, pociťujeme to v obou oblastech. Proto i účinné éterické oleje a jejich směsi podporují oba tyto okruhy současně. K prověřeným pomocníkům patří zázvor, borovice, skořice, tymián, jalovec, yzop a rozmarýn,“ doporučuje aromaterapeutka Adéla Zrubecká.
Podle ní je nejúčinnější kombinovat formy – od masáží, koupelí či sprch přes použití v aroma lampách či difuzérech až po kapesní inhalátory.
Při nedostatku energie bychom se měli vyvarovat stimulantů, jako je káva, guarana či zelený čaj. Tyto pomocníky sice máme spojené s rychlým nastartováním organismu, ale pokud máme nedostatek energie, mohou nám naopak uškodit, protože nám seberou i ty poslední zbytky energie, které ještě máme, a ještě nás více oslabí. Při posilování energie bychom také měli vynechat takové éterické oleje a směsi, které mají naopak zklidňující či tlumící účinky, jako je například levandule, ylang –ylang a podobně.
Předjaří je také spojeno odedávna s Masopustem – tedy obdobím půstu, který je blahodárný pro naše tělo, neboť pomáhá jeho detoxikaci. Odbourávání škodlivin napomáhá nejen přísný půst nebo alespoň střídmý jídelníček, ale také různé látky stimulující různé orgány v těle a účinně odvádějící škodliviny z celého těla.
Zelený jíl má absorpční a adsorpční účinky, díky kterým váže toxické látky a škodlivé mikroorganismy. Pro účinné pročištění trávicího traktu je vhodné jej užívat tři týdny, kůru je pak možné opakovat po uplynutí tří měsíců. Zelený jíl pomůže také při překyselení žaludku.
Pro posílení funkce jater je vhodný sójový lecitin. Ten totiž reguluje hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, vedle toho působí i proti únavě, zapomnětlivosti, nedostatku soustředění a je i osvědčeným pomocníkem proti předčasnému stárnutí. Pro podporu funkce žlučníku slouží čekanková tinktura, která pomáhá zrychlit produkci žluči. Čekanka také bývá součástí bylinných směsí pro čištění krve. Posílení cévního a oběhového systému podpoří tinktura z jinanu, močové cesty a ledviny pak lichořeřišnicová tinktura.
Pro detoxikační proces může dále podpořit detoxikační zábal, který podporuje prokrvení pokožky, zrychluje její metabolismus a tím podporuje odvádění škodlivých látek.
Zdroj: Nobilis Tilia