Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Býk - roční horoskop na rok 2025Býk - roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 22.04. 2025
Dnes má svátek Evženie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Nachlazení - na co si dát pozor a jak v létě nenachladnout

11. 07. 2012 | Nemoci
Nachlazení je nepříjemnou komplikací nejen v zimních, ale také v letních měsících. Jak předcházet této nepříjemné situaci, kdy nás bolí doslova „celý člověk“? Na to vám odpoví následující řádky. Poznejte letní nachlazení od toho klasického a naučte se jej správně léčit.

Jak se liší letní nachlazení od nachlazení sezónního?


Nachlazení je obecný pojem, kterým rozumíme zánětlivé onemocnění horních či dolních dýchacích cest v různém rozsahu. Letní nachlazení se výrazněji neliší od klasického sezónního – nejčastěji se tedy jedná o virový zánět sliznic horních cest dýchacích.

Nachlazení - rýmaNa rozdíl od sezónního nachlazení nedochází však v letních měsících k rozsáhlejším epidemiím a také škála virů způsobujících tyto obtíže je poněkud odlišná (málokdy se jedná o virus chřipky), to však nemá zásadní vliv na průběh onemocnění či jeho léčbu.

Klasické projevy nachlazení jistě všichni známe – rýma, kašel, bolesti v krku, zvýšená teplota, bolesti hlavy, kloubů, svalů, častěji může být v letních měsících provázeno zánětem spojivek.

Tomu odpovídá i léčba – nejdůležitější je klidový režim bez fyzické či psychické zátěže a vydatný pitný režim – pravidelně rozložený do celého dne. Teplotu srážíme pomocí běžně dostupných léků, pokud překročí 38° C či při výraznějších bolestech.

Při bolestech v krku můžeme použít kloktadla s dezinfekčním a analgetickým účinkem, při kašli můžeme pomocí léků též usnadnit odkašlávání a rozpouštění hlenu z dýchacích cest. To znamená, že onemocnění je třeba především „vyležet“ a v případě klasického průběhu u jinak zdravého člověka nemá smysl v prvních dnech navštěvovat lékaře.

Na co si dát při nachlazení pozor?


Výše zmíněné platí pro klasické virózy. Jinak je tomu například u angíny, která nás může také potkat kdykoliv během roku a kterou často provázejí vyšší horečky, silná bolest v krku a obtížné polykání kvůli zduřelým krčním mandlím. Ta je naopak nejčastěji bakteriálního původu, a proto léčba musí být antibiotická. Je tedy potřeba navštívit praktického lékaře.

NachlazeníPo přechození angíny bez antibiotické léčby hrozí následné postižení kloubů, ledvin či srdce. I běžná viróza může být, zvláště při nedodržení léčebného režimu, komplikována následným bakteriálním zánětem podrážděné sliznice.

 „Chřipkovými“ příznaky může začínat i řada vážnějších onemocnění. Při delším trvání vysokých horeček, provázených například křečemi, krutými bolestmi hlavy, tuhnutím šíje či jinými nestandardními příznaky je potřeba ihned vyhledat lékaře.

Zvláště v létě musíme myslet i na onemocnění jako jsou Lymeská borelióza či klíšťová meningoencefalitida. Odlišit je třeba také projevy způsobené alergií nebo astmatem, které se můžou objevit v jakémkoliv věku a imitovat příznaky virózy (rýma, kašel, zánět spojivek).

Prevence nachlazení


Ke zvýšené vnímavosti k infekcím vede například prudké střídání teplot, dehydratace, fyzické či psychické vyčerpání. Z toho vyplývají i preventivní opatření. Negativní vliv nadměrného užívání klimatizací je již dobře znám, teplotní rozdíl klimatizovaného prostoru by neměl být větší než 5° C oproti okolnímu vzduchu a změny teplot by měly být postupné.

Též není vhodné ve velkých vedrech vypít naráz množství ledového nápoje. Základním pravidlem je dodržovat dostatečný a pravidelný pitný režim a pokud možno se vyhnout přímému kontaktu s nemocným.

Autor: MUDr. Matouš Biskup
rezident v oboru Všeobecné praktické lékařství
Centrum individuální péče při VFN


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Pokud už nás přepadne rýma tak na ní útočíme a zaháníme bylinným nosním sprejem RYMASTOP. Obsahuje jen bylinky, takže je vhodný i na dlouhé a táhlé rýmyk (více jak 7 dní). Ale ještě se nám nestalo, že bychom jí měli déle než 5 dní, když používáme rymastop Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Taky jsem mám dobrou zkušenost s Prevemaxem, když už je chlaději, začla jsem ho brát už jako prevenci a ikdyz kolem mě v práci je skoro každý nachlazený, tak já se zatím držím Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Tak to já nachlazení řeším 5Prevemaxem. Vezmu si jednu tabletku, která mi vždy hned zabere a já se cítím líp. Určitě vyzkoušej. Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
momentálně jsem nachlazená...průvan a studené pití..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles