Manila (Filipíny) 30. ledna (PROTEXT/Businesswire) - Zástupci lidí postižených leprou dnes vydali prohlášení Global Appeal 2007 (Globální výzva 2007), ve kterém požadují ukončení diskriminace, kterým jsou nemocní touto chorobou a jejich rodiny vystavováni. Jedná se o historickou příležitost pro pacienty oslovit přímo celý svět. Tato iniciativa přichází po první globální výzvě, kterou učinili nejvýznamnější světoví představitelé jménem postižených v lednu 2006 v indickém New Delhi.
Šestnáct signatářů výzvy Global Appeal 2007 představuje postižené leprou z Angoly, Brazílie, Kambodži, Číny, Etiopie, Ghany, Indie, Indonésie, Japonska, Nepálu, Nigérie, Filipín a Spojených států amerických.
Dokument rovněž podepsal prezident nadace Nippon Foundation a vyslanec Světové zdravotnické organizace pro boj s leprou Yohei Sasakawa, který inicioval vydání jak výzvy Global Appeal 2006, tak Global Appeal 2007.
Ve výzvě Global Appeal 2007 je uvedeno: "Popírání základních lidských práv kvůli jakémukoli onemocnění je nepřijatelné. Diskriminace je neomluvitelná. Není možné o tomto problému nadále mlčet. Apelujeme na vás, abyste se připojili k našemu boji za ukončení této sociální nespravedlnosti."
Mezi organizátory patří: univerzita Ateneo de Manila University; Ministerstvo zdravotnictví, vláda na Filipínách; Světová zdravotnická organizace WHO); organizace Philippine Leprosy Mission (Filipínská mise proti lepře); nadace Nippon Foundation a Sasakawa Memorial Health Foundation.
Lepra a nadace Nippon Foundation
Lepra je mírně infekční choroba, která postihuje především kůži a nervy. Pomocí kombinace třech přípravků (tzv. multidrugterapie) (MDT) ji lze zcela vyléčit. Od té doby co začala být MDT v osmdesátých letech dostupná v širší míře, bylo léčeno a vyléčeno více než 15 milionů lidí. Přesto jsou lidé postiženi tímto onemocněním a dokonce jejich rodinní příslušníci stále vystavováni ústrkům a čelí překážkám v oblasti vzdělání, zaměstnání i sňatků.
Od šedesátých let podporuje nadace Nippon Foundation kontrolu lepry v mnoha zemích. Od roku 1975 jako klíčový partner Světové zdravotnické organizace (WHO) vyvíjí úsilí na vymýcení lepry jako problému veřejného zdraví. Vytvořila například pětiletý program na zajištění účinné terapie MDT ve všech zemích světa zcela zdarma. Od roku 2003, kdy Yohei Sasakawa poprvé oslovil Komisi OSN pro lidská práva jménem lidí postižených leprou, se nadace Nippon Foundation aktivně zabývá sociálními aspekty tohoto onemocnění.
Petra Mašková
Chytrá Žena.cz