Problémy s oslabenou imunitou si pravděpodobně zažil každý z nás. Přestože se většinou nejedná o kdovíjak závažné onemocnění, následky jsou minimálně nepříjemné. A to ať už se projevují častým střídáním nemocí, únavou či podrážděním. Samotné projevy postiženým jedincům však často brání v tom, aby docílili zlepšení. Jde o začarovaný kruh, který bohužel jedna či dvě pilulky denně nespraví, ať už si reklamní triky a marketingové tahy výrobců léků a vitaminových preparátů říkají, co chtějí. Ty můžou sice posloužit jako podpůrný prostředek, na oslabenou imunitu je však nutno nahlížet celostně.
Pohyb a strava
Někomu by se mohlo zdát, že se snad jedná o přehnaně proklamované klišé, zdravý životní styl je ale fakt, který se pozitivně projevuje nejen po fyzické a duševní stránce, ale hraje obrovskou roli i po stránce zdravotní. Alespoň to vyplývá z nedávného průzkumu odborníků z New Yorku. Ti tvrdí, že pravidelným sportováním v zimě je nejen možné značně posílit imunitu organismu, ale dokonce i bojovat proti zánětům. U těch, kteří holdují sportu, je navíc často lehčí průběh případných onemocnění. Není však zapotřebí průzkumů, abychom věděli, že lidské tělo se k nám bude chovat tak, jak se chováme my k němu. Je sice známo, že hlavně fitness centra zažívají vždy největší boom v období ledna, se změnou přístupu to ale bohužel často nemá co dělat.„Ve většině případech se jedná jen o krátkodobé záchvěvy chtíče po lepší postavě. Vždy na začátku nového roku zaznamenávám až padesáti procentní nárůst návštěvníků, po několika týdnech to ale upadá. Jen hrstka z nich se do toho vážně opře a ti u toho pak vydrží napořád.“, říká fitness trenér a výživový poradce z jedné z pražských posiloven Pavel.
Faktem však zůstává, že v současné době, kdy je obezita opravdovou celosvětovou hrozbou, je nutnost změny životního stylu přímo alarmující. Proto existuje i několik programů financovaných zdravotními pojišťovnami, které se své klienty snaží nasměrovat na lepší a zdravější cestu.
Avšak jako vše, ani budování imunity není zcela jednoduché. A pravda, začít sportovat pravděpodobně nestačí. Pokud budeme vydávat velké množství energie, musíme myslet i na to, kde tu energii opět načerpáme. Základní znalosti o potravinách a makroživinách jsou zde naprosto zásadní. Strava může být nástroj k tomu, abychom docílili vysněné postavy. Zároveň však musí být i nástrojem k tomu, abychom tělu dopřáli vše, o co ho během každodenního shonu připravujeme. Na to je hlavně třeba myslet během sestavování jídelníčku.
K multivitaminovým preparátům
Jak již bylo řečeno, vitaminy nic nezkazíme. Aby však nahradily vše ostatní, to je zcela nemyslitelné. Faktem navíc zůstává, že pokud budeme vitaminy čerpat z přírodních zdrojů, žádné výživové doplňky pravděpodobně nebudou vůbec třeba. Můžeme si jimi však pomoci například u dětí, kteří často z rozmaru nejedí to či ono.Otužování
Prospěšnost otužování nám rodiče vštěpovali již od dětství. A nedělali to nadarmo. Tento, pro mnohé, krutý způsob zvyšování obranyschopnosti organismu má fakty podložené kořeny. Lékařské průzkumy například uvádí, že otužované děti jsou až třikrát méně nemocné. Otužovat se můžeme například každodenním sprchováním studenou vodu, daleko příjemnější je však návštěva sauny, kterou je dobré do harmonogramu zařadit alespoň dvakrát týdně. Sauna navíc prokazatelně zlepšuje činnost dýchacích cest, eliminuje svalová onemocnění a chřipková epidemie si na milovníky sauny přijde zřídka.Zdroj: ZPMVČR