Určitě uměla zavařit i okurky, které po nejednom flámu probraly Ladinka k životu. Takové dobře zavařené okurky, ty jsou opravdu nad zlato. A ruku na srdce, ty české se blýskají nejvíc.
Kyselé okurky jsou klasika
Především ty zavařené doma. Kupované se nám vždy nemusí trefit do chuti, mohou být rozměklé, a co si budeme nalhávat, také neustále se zvyšující cenou nám můžou v puse pěkně zhořknout. Pokud si však okurky vytáhneme ze své vlastní spíže, zaručeně budou chutnat, zejména díky dobře zvolenému receptu a tradičnímu octu.Proč jsou mezi zavařenými okurkami právě ty české unikátní?
Nabízí se odpověď, protože se nezavařují španělské. Ale černý humor stranou, jdeme konstatovat. Odpověď zní: „Protože mají jedinečný nálev.“ A z čeho sestává? Z vody, cukru, umělého sladidla, soli, nového koření, pepře, bobkového listu, někdy i kopru a česneku, ale především z octu. On je tou hlavní a nejdůležitější přísadou, která dá okurkám teprve ten správný šmak.Není ocet jako ocet
Dnes je jich na trhu široká nabídka, českých i zahraničních. Který si však vybrat? Ocet ze Bzence či Znojma, tedy z oblastí s největší tradicí zavařování u nás, je svým složením a výrobním postupem prostě jedinečný a v okurkových nálevech nezaměnitelný. Ten v moravském Bzenci, ve městě krásných děvčat, dobrého vína a vynikajících okurků, se vyrábí již 90 let podle původní receptury, kvasí ryze přírodní cestou a je bez jakýchkoliv syntetických přísad. Tuto jistotu u zahraničních octů nemáte.Pokud budete k zavařování zkoušet jiné octy, může se vám stát, že chuť nebude ta pravá, na kterou jste zvyklí. Tradice je prostě tradice a každý ocet chutná jinak. Ten Bzenecký například obsahuje estragon a karamel, který chuť octa, a tedy i nálevu, také hodně ovlivní.
Pokud sáhnete po Bzeneckém octu, máte záruku dobré chuti i zdraví.
A pamatujte, kvůli špatně zvolenému receptu nebo octu může přijít celá vaše práce i úroda vniveč.
Sázejte na tradici - sázejte na Bzenecké octy
a na bzenecké recepty.
A k tomu přidáváme i osvědčené recepty
Recept na sterilované Bzenecké okurky
Na nálev potřebujeme:
- 3 litry vody
- 1 litr Bzeneckého octa
- 120 g soli
- 400 g cukru
- 30 kuliček Sacharinu
- 30 kuliček nového koření
- 30 kuliček pepře
- 1 a půl polévkové lžíce hořčičného semínka
- 4 bobkové listy
- 4 ks hřebíčku
- kousek celé skořice
dále:
- asi 7 kg okurek
- cibuli
- mrkev
- kopr
Postup práce
Nálev připravíme tak, že vodu, ocet a koření spolu 20 minut povaříme. Okurky narovnáme do sklenic, proložíme na kolečka nakrájenou mrkví, cibulkou a větvičkou kopru. Zalijeme nálevem, uzavřeme a sterilujeme 20 minut při 80°C
A už teď se můžete těšit na jejich typické křupnutí!
A nádavkem recept na rychlokvašky, nebo-li kvašáky
Ingredience
Koprové okvětí nebo stonky, vinné listy a hodně soli a patičku starého chleba. Věděli jste, že na pověstné kvašáky není třeba octa?
Příprava láku
Potřebujeme vlažnou nebo teplou vodu, měla by být převařená. Tu poté osolíme. Anebo sůl nasypeme do sklenice na okurky a pak zalijeme teplou vodou. Voda si sůl sama rozpustí. Pak dáme navrch kůrku nebo patičku chleba, která zabezpečí přítomnost kvasinek, které začnou okurky měnit ve výborné kvašáky. Pokud máme velký kameninový hrnec, můžeme do něj přidat i mrkev a cibuli, vzniknou tak celoroční rychlokvašky.
Postup práce
Jedním nebo dvěma vinnými listy vysteleme dno zavařovací sklenice. Poté přidáme kopr, čím víc, tím líp. Vyrovnáme okurky, které by měly mít přibližně stejnou velikost, můžeme i propíchat nožem, aby jimi lák lépe prostupoval.
Tak dobrou chuť a netvařte se u kyselých okurků „kysele“!
Další články:
Levný ocet kazí zavařování okurekhttps://bzeneckyocet.cz/rady-levny-ocet-kazi-zavarovani-okurek.html
Bzenecký ocet v reportáži Tipy ptáka Loskutáka
https://loskutak.nova.cz/clanek/novinky/tip-ptaka-loskutaka-zavarovani-okurek-s-bzeneckym-octem.html
Ocet nad zlato – tipy, triky, rady
https://bzeneckyocet.cz/rady-ocet-nad-zlato.html
Speciální octy na úžasné saláty
https://bzeneckyocet.cz/rady-specialni-octy-na-uzasne-salaty.html