Když zima kraluje, dává pořádně zabrat nejen lidem, ale také domácím mazlíčkům. Nízké teploty a bohatá sněhová nadílka některým pejskům nevadí, když jsou na zimu dobře připraveni. Nejen velká plemena psů, ale také mají pejsci si rádi užívají zimních radovánek ve sněhových závějích.
Pokud máme pejska venku, musíme na zimu myslet včas, aby nás nezaskočila a pejsek nestrádal. Bouda by měla být na zimu dobře zateplená, aby pejskovi neunikalo teplo. Pokud nemáme nasušeno dostatek sena nebo slámy, tak můžeme použít na vystlání boudy staré koberce, nebo deky. Pejsek se v zimě zahřívá sám, vlastním teplem. Jestli nechcete pejska trápit ve velkých mrazech venku, můžete mu doma udělat koutek, pelíšek, kde velké mrazy přečká.
Hlavně staří, nemocní pejsci a štěňata velké mrazy přečkají rádi v teple domova. Když máme pejska doma a chodíme s ním jen na procházky, můžeme pejskovi pořídit slušivý obleček, aby mu nebyla zima. Musíme si přitom dávat pozor, aby se v oblečku nepotil, protože by mohl nastydnout. Když napadne sníh a chodníky se sypou solí, nastává u pejsků problém s tlapkami.
Citlivé polštářky na tlapkách jsou citlivé, mohou praskat a pejska potom bolí. Proto je dobré po každé procházce pejskům omýt tlapky čistou vodou, zbavit je soli a namazat je k tomu určenými přípravky. Tlapky nikdy nemažeme hydratačními krémy, které více uškodí, než pomůžou.
Velice dobře nám poslouží modrá indulona, nebo nesolené vepřové sádlo. V zimě se rozhodně nedoporučuje koupání pejska. Když ho potřebujete nutně okoupat, tak nezapomeňte použít speciální šampón pro psy, který obsahuje olej a další výživné látky. V zimě pejsek vydá méně energie než v ostatních obdobích roku. Bytovým pejskům se doporučuje podávat méně kalorická strava. Venkovním pejskům by se měla krmná dávka naopak zvýšit, pejsek potřebuje výživnější krmivo, které obsahuje více kalorií.
Pejsci žijící v zimě venku spálí více energie na zahřátí svého těla. Pokud jim dáváte granule, je dobré je zalít teplým vývarem nebo teplou vodou těsně před krmením. Jestli jim dáváte jinou stravu, tak ji musíte před podáváním ohřát. Když ji pejsek nezkonzumuje hned, velice rychle zmrzne. Velkou pozornost je nutné věnovat také vodě, aby nezamrzla, aby se měl pejsek čeho napít, hlavně při velkých mrazech. Když budete na zimu pořádně připravení, pejsek ji přečká v pohodě a nebude nijak strádat.
ChytráŽena.cz