Chrupavka jako dům
Důležitou součástí kloubu je chrupavka, která pokrývá kloubní plochy a zajišťuje plynulý klouzavý pohyb. Funkcí chrupavky je ochrana kosti před zátěží a nárazy. Působí zde vlastně jako tlumič. Pokud není chrupavka dostatečně vyživená, nýbrž opotřebovaná, pohyb drhne a bolí. Jak o ni tedy pečovat? Jednoduše. Představte si chrupavku jako dům. Ke stavbě potřebuje dvě složky: cihly a maltu. Základní stavební kámen chrupavky (tj. cihlu) tvoří proteoglykany, pojivo (tj. maltu) potom kolagen. Bez těchto komponentů dům (tj. chrupavku) nepostavíte. Obě lze přitom získat díky doplňkům stravy.„Důkladně si všímejte složení přípravků, ne pouze ceny,“ radí ortoped MUDr. František Vurm. „Jestliže obsahují kromě kolagenu také glukosamin, což je výchozí látka pro tvorbu proteoglykanů, dostane chrupavka vše potřebné. Jen kolagen nestačí, i když jej výrobci mnohdy vyzdvihují,“ doplňuje MUDr. Vurm.
Prevence půl zdraví
Slyšeli jste někdy o osteoartróze? V Česku se s ní potýká přibližně 12 % obyvatelstva. Trpí jí téměř všichni nad 70 let. Jde o degenerativní proces, kdy dochází k opotřebování kloubů vlivem postupného úbytku chrupavky. Osteoartrózu ale můžete zodpovědným chováním a prevencí zpomalit. Jak na to? „Nepřetěžujte klouby, hlavně ve vyšším věku, ať už nadváhou, nebo neúměrnou fyzickou zátěží plynoucí z práce či sportu,“ shrnuje MUDr. František Vurm. „Svoji roli hraje i přítomnost dědičných faktorů a prodělaná zranění kloubů,“ dodává. Ani opačný extrém, tedy nicnedělání, kloubům neprospívá. Jedině pravidelný a všestranný pohyb je pro zachování bezbolestné hybnosti ten nejlepší.Dobře vyvinuté svaly jsou do jisté míry schopny kompenzovat sníženou funkci kloubů. Zkuste třeba některý z těchto cviků. Pro rozhýbání kloubů dolních končetin a rozproudění krve v cévách si lehněte na záda, přitlačte bedra k podložce a pohybem nohou simulujte jízdu na kole. Pozor však, abyste nepředkláněli hlavu a nezdvihli bedra od podložky. Pro posílení svalů na přední straně stehna využijte jako pomůcku židli. Vzpřímeně se posaďte a bedra opřete o opěradlo. Ruce jsou spuštěny podél těla a nohy v pravém úhlu. Špičky chodidel vytočte ven a pozvolna nohu propněte o devadesát stupňů, kde setrvejte 10 až 15 sekund. Opakujte 8x, poté vystřídejte nohy. Proveďte celkem tři série cviku.
Kdy k lékaři?
Jednoduše řečeno: pokud je bolest pravidelná a omezuje vás v každodenním životě. Nemusí vám být ani zmiňovaných 70 let. „Téměř všichni lidé ve věku kolem čtyřicítky mají určité patologické změny v nosných kloubech, ačkoli relativně málo z nich má v tomto věku problémy. Jak klouby stárnou, ubývá chondroitin sulfát v chrupavčité tkáni. Pokud bychom se podívali na chrupavku pod mikroskopem, spatřili bychom zhrubnutí jejího povrchu, různé prohlubně a nepravidelnosti,“ říká MUDr. František Vurm.Proč s návštěvou lékaře neotálet? „Občasnou bolest kloubů při změně počasí a ranní ztuhlost by vystřídala bolest kontinuální. Postupem času by došlo ke snížení hybnosti kloubu, poruše osy, uvolnění vazů a následnému zhoršení stability kloubu. Ačkoliv je osteoartróza v podstatě nezánětlivé, degenerativní onemocnění, může mít vedlejší komplikace v podobě zánětu,“ upřesňuje MUDr. František Vurm. V nejhorším možném případě by neléčená osteoartróza mohla vést až k operaci.
Zdroj: Proenzi 3 plus