V případě dětských zoubků je prvním přelomovým obdobím tzv. prořezávání. Ve chvíli prořezávání na zoubky začínají působit vnější vlivy a dětské zoubky přichází do styku s největším nepřítelem – se zubním plakem.
Zubní plak, není-li důkladně odstraňován, vede k onemocnění zubů i dásní a v dospělosti i k podstatně závažnějším zánětlivým stavům – parodontitidě, jež může skončit až ztrátou zubů. Dětství je nejlepším okamžikem, kdy začít učit malé ratolesti správným návykům péče o ústní dutinu. Protože, jak se říká, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.
Mléčné zoubky jsou náchylné ke vzniku hlubokých kazů
Zubní lékaři se shodují, že mléčné zoubky jsou náchylnější k tvorbě hlubokých kazů zasahujících do dřeně víc než zuby dospělého člověka. Sklovina mléčných zoubků je totiž měkčí a snadno dojde k jejímu poškození. Sklovina dočasného chrupu u dětí je měkčí a náchylnější k rychlému poškození působením bakterií zralého plaku. Kořeny jsou kratší, nespojené jako u stálých zubů, dřeňová dutina blíž pod slabou sklovinou, a tedy rychleji dochází k průniku bakterií k nervům a následně k otokům a obrovským bolestem. Děti při zubních kazech trpí častěji na velké záněty a zuby se často při nesprávné péči destruují kazem. Pak se musí trhat, což může vést dokonce až k problémům s postavením zubů stálých.Jaké je tedy řešení? Jako hlavní problém vnímáme, že dítě si spojuje návštěvu zubního lékaře s bolestivým ošetřením. Přitom by se všemu dalo předejít pouze správným a pravidelným čištěním zubů. Vše by mělo vycházet od rodičů. Dítě, které si samo neuvaří, si těžko dobře vyčistí zuby. Ovšem ne vždy mají rodiče sami správnou techniku naučenou.
Plak je téměř bezbarvý biofilm na povrchu zubů, který obsahuje bakterie. Nános plaku vede k tvorbě zubního kazu a zubního kamene. Proto bychom měli děti motivovat k tomu, aby si namísto čokoládové tyčinky, sladkého nápoje nebo i přemíry ovoce, daly třeba čerstvou zeleninu, ale pokud už sladké jedí, aby si dobře vyčistily zuby.
Děti si čistit zuby nechtějí, to je normální. Jak to ale překonat?
Jak dítě u čištění zubů zabavit, a tím udržet? Zpívejte mu třeba oblíbené písničky, protože tím odvrátíte pozornost od čištění, a navíc z něho učiníte příjemný zážitek. Jděte mu také příkladem a čistěte si zuby společně. Ukažte svému dítěti, jak na to a ono vás bude chtít napodobit.Najděte si společně polohu pro čištění, která vám bude nejlépe vyhovovat. Pokud vaše dítě odvrací od kartáčku během čištění hlavičku, posaďte si dítě třeba na klín a nebojte se jemně přidržovat jeho čelo nebo bradu. Vyzkoušejte také mírné opření dítěte do polosedu, nebo si stoupněte za dítě a společně si zuby vyčistěte.
Můžete si spolu třeba hrát i „na otevírání úst“. Pokaždé, když otevřete ústa, vyčistíte několik zoubků.
Pořiďte svému dítěti jeho vlastní zubní kartáček. Děti rády něco vlastní, a když jim pořídíte kartáček třeba s jejich oblíbenými hrdiny, budou se na čištění zoubků více těšit.
K čištění dětských zoubků přistupujte pozitivně a nevzdávejte se, pokud se to hned nedaří na výbornou. Všichni rodiče si tím musí se svými dětmi projít, proto nezapomínejte chválit, dojde-li k pozitivnímu pokroku.
Zdroj, foto: Oral-B