Zcela zásadní je dobrý plán a pevná vůle. Pro začátek stačí každodenní procházka rychlou chůzí, což je vůbec nejzdravější cvičení. Pro dlouhodobé zdraví i krásu fyzickou i duševní bychom měli všichni vést „čiperný“ život“.Ozdravný systém nastartujete rychle díky minimálně deseti tisícům kroků denně.
Nejjednodušší návod na to, jak se dostat rychle do formy, je pravidlo pěti třicetiminutovek týdně – tolikrát bychom se totiž měli hýbat podle Světové zdravotnické organizace. Ideálně pravidelnou chůzi doplňte další sportovní aktivitou, která vás baví – plaváním, jízdou na kole, volejbalem s kamarády nebo třeba jógou.
Pravidelnou rychlou chůzi začleňte do svého každodenního života. Ráno vyjděte nebo sejděte schody, místo toho, abyste se svezli výtahem. Zaparkujte auto dál od práce anebo vystupte o stanici dřív z autobusu či tramvaje a zbytek cesty dojděte pěšky. Hodláte jít s kamarádkou na kafe? Co místo toho vyrazit na procházku? Trávíte odpoledne s dětmi? Běžte s nimi ven. Malou procházku si dopřejte i v poledne nebo navečer – krásně si při ní vyčistíte hlavu a snadno se stane zdravou závislostí. Vezměte s sebou i partnera a v klidu můžete probrat všechno, co se stalo během dne, vaše plány – prostě si konečně nerušeně popovídejte.
Ještě více pro sebe uděláte, když si pořídíte nordic walking hole a zamilujete se do nordic walkingu. Odborníci ho považují za přirozený způsob pohybu, při kterém se zapojuje až 95 % všech svalů těla!
Skupinová lekce přináší řád i motivaci
Pokud na sobě chcete pracovat více a zpevnit třeba i nějaké partie, vyzkoušejte – až to situace umožní – cvičení ve skupině. To je vlastně malá společenská událost - má přesně daný řád a není tak jednoduché se z ní „vymluvit“. Také rodina pevný termín skupinové lekce více respektuje a snáz se smíří s tím, že maminka zkrátka v pondělí večer odejde na pilates a ve čtvrtek má aerobik. Další výhodou skupinových lekcí je to, že mnoho žen nemá zkušenosti se zdravým pohybem a neví, jak by měly cvičit nebo jak by si měly nastavit svůj pohybový program. Profesionální instruktor lekci pečlivě připraví, vše vysvětlí a je připravený poradit, pokud některý cvik provádíte špatně.Osobní trenér vám ušetří čas i energii
„Luxus“ mít vlastního trenéra si dopřává stále více lidí. Tenhle způsob trénování má totiž minimálně tři velké výhody – cvičení je uzpůsobené vašim potřebám, trenér se věnuje pouze vám a hodiny si domlouváte podle svých časových možností. Za takový trénink sice dáte o něco víc peněz, ale pokud chodíte pravidelně a máte dobrého trenéra, budete s výsledkem spokojeni.Dnes už si můžete vybrat trenéra nejen pro klasický trénink v posilovně, ale i pro běh, jógu, tanec, pilates či pro bojové sporty. A jak vybrat toho pravého trenéra? Měl by mít rozhodně kvalitní vzdělání, to je nezbytná podmínka. Musí být profesionální ve všech směrech, tedy správně klienta diagnostikovat, odhadnout jeho možnosti časové, fyzické, ale i psychické.
Zdroj a foto: FISAF.CZ