Léto je v plném proudu a často se nám připomíná svými teplotami, které mnohdy lámou dlouhodobé statistiky. Pro lidský organismus jsou pak většinou takovéto teplotní extrémy pohybující se okolo 35 stupňů velmi namáhavé. Pojďme si tedy říci několik praktických rad a tipů, které Vám mohou pomoci lépe překonat tyto parné dny.
1. Hodně pijte
Hodně pijte... Slyšíte to ze všech stran, ale dodržujete to? Víte, co je nejlepší pít a v jakém množství? Dodržovat pitný režim je velmi důležité a to nejen v parných dnech. Organismus potřebuje doplňovat tekutiny nejen když se potíte, ale spotřebovává vodu i když se protáhnete, nadechnete, ale i když se třeba zamyslíte.
Každý člověk by měl denně vypít minimálně 2,5 - 3 litry tekutin. Samozřejmě se toto množství může lišit podle zátěže organismu, míry pocení či hmotnosti člověka. Nedoporučuje se však pitný režim "lámat přes koleno" ze dne na den. Pokud jste zvyklí pít denně maximálně litr tekutin, náhlý zvrat v přísunu vody může organismus spíše zatěžovat. Může docházet k otékání končetin či nepříjemným pocitům v žaludku. Zvyšujte proto příjem tekutin postupně, každý den si dejte o dvě sklenky tekutin více a ne o několik litrů více.
Hovoříme-li o tekutinách, pro náš organismus je na doplňování nejideálnější obyčejná pitná nesycená voda. Vhodné jsou ale též slabší čaje (v létě jsou ideální ledové čaje), ale i tekutina přijímaná například z ovoce a zeleniny.
Jako vhodnou tekutinu k doplnění vody absolutně nepovažujeme kávu! Káva mívá opačný efekt a spíše organismus vysušuje, než zavodňuje. Za každý vypitý šálek kávy je tedy nutné vypít navíc sklenici vody, aby se poměr alespoň vyrovnal.
2. Pokrývka hlavy není zbytečné klišé
Možná zastáváte názor, že s pokrývkou hlavy vypadáte jako "cosi pod lupenem", ale není důležitější zdraví než paráda? Obzvláště tmavé vlasy žhnoucí slunce přitahují doslova jako magnet a může tak snadno dojít k slunečnímu úžehu, což je velmi nebezpečné přehřátí mozkových obalů způsobené silným slunečním zářením. Samotný úžeh pak může mít za následek nejen bolesti hlavy či nevolnosti, ale i svalové křeče, horečku, nebo dokonce ztrátu vědomí. Je tedy lepší se pokusit tomuto velmi nebezpečnému stavu vyhnout a raději si vzít na hlavu nějakou tu kšiltovku či slušivý klobouček.
3. Zkuste přizpůsobit své plány
Je pravé poledne, slunce žhne nejvíce z celého dne a vy se právě chystáte na schůzku s kamarádkou, nebo právě vyrážíte na pravidelné kolečko po úřadech a vystavujete se tak nejintenzivnějším slunečním paprskům. Pokud je jasno, sluneční záření dosahuje svého maxima přibližně od 12 do 15 hodin a proto pokud můžete, vyhněte se pohybu venku právě v tomto časovém rozmezí. Některé schůzky či plány nejde dost dobře přesouvat, ale pokud je to jen trochu možné, udělejte to. Proč se plahočit na nákup v potu tváře v pravé poledne, když si jej můžete opatřit ráno či dopoledne, když slunce zdaleka tolik nepálí.
4. Studené potěší
Asi nemusím připomínat, jak je osvěžující kopeček výborné zmrzliny, ale klidně i nějaký ten polárkový dort s polevou a oplatkou. Zde totiž můžete spojit příjemné s užitečným. Zmrzliny nám nejen chutnají, ale navíc dokáží skvěle alespoň na chvilinku zchladit a osvěžit náš vyprahlý organismus, který doslova prahne po něčem studeném či ledovém. Dnes máme opravdu širokou paletu zmrzlin a vybere si snad každý - milovníci poctivých smetanových zmrzlin, ale i ti, kteří mají raději ovocné "vodovky". Sáhnout však můžeme i po ledových koktejlech, nebo ledové tříšti. Fantazii a chutím se meze nekladou.
Pokračování článku a dalších užitečných rad už zítra:Několik praktických rad pro horké letní dny - 2. díl