Léto
je v plném proudu a často se nám připomíná svými teplotami, které mnohdy lámou
dlouhodobé statistiky. Pro lidský organismus jsou pak většinou takovéto
teplotní extrémy pohybující se okolo 35 stupňů velmi namáhavé.
Pojďme si tedy v druhém dílu článku říci několik dalších praktických rad a tipů, které Vám mohou pomoci lépe překonat tyto parné dny.
Čtěte také 1. díl: Několik praktických rad pro horké letní dny
5. Vhodné oblečení
Může se to zdát jako zbytečný bod, ale nenechte se mýlit. Každého napadne, že si v parném počasí asi nebude oblékat zimní bundu a oteplovačky, ale i zdánlivě vhodné letní oblečení může být nevhodné. Základem je, aby toto oblečení bylo vzdušné a vyrobené s co největším podílem bavlny. Jak jste si jistě všimli, takzvané syntetické materiály hůře sají náš pot a často tak začínají nevábně zapáchat jakýmsi umělým zápachem. Dobré oblečení si musí poradit s přemírou potu a mělo by nám umožňovat se i lépe ochlazovat, nebo alespoň tolik nepřitahovat sluneční paprsky. Sami pocítíte ten rozdíl, když si oblečete ty samé šaty v černé a pak v bílé barvě. Jak je známo, černá barva přitahuje sluneční paprsky přímo výborně, takže pokud je to možné, raději se jí v tomto období vyhýbejte.
Zvláštní odstavec tohoto bodu bych také ráda věnovala spodnímu prádlu. Obzvláště zde se zaměřte na prádlo s co nejvyšším podílem bavlny. Jak již bylo uvedeno výše, člověk se v parném létě hodně potí. Není proto vhodné používat syntetické prádlo, které neumožňuje pokožce v intimních partiích "dýchat". Navíc nekvalitně barvené prádlo kupované u stánku může způsobovat uvolňování nevhodných látek a to může způsobovat podráždění a kvasinkové či mykotické problémy. Pokud tedy trpíte například na zmiňované kvasinkové infekce, zvláště v létě používejte bavlněné spodní prádlo a zvažte i používání nejlépe anionových intimek, které snižují tvorbu kvasinek a bakterií a minimalizují tak lépe zápach a vlhkost.
6. Klimatizace nebo ventilátory?
Klimatizace mže být dobrý sluha, ale také zlý pán. I zde platí, že nic se nemá přehánět. Už se vám jistě stalo, že jste si doma či v autě nastavili klimatizaci na příjemných 19 stupňů Celsia, když venku bylo 35 stupňů. Člověk se sice výborně osvěží a zchladí, ale o to větší šok je pro tělo návrat k horké venkovní realitě. Takový přechod z chladu do horka působí jakoby Vás někdo udeřil do zad. Nejen že to může způsobovat bolesti hlavy, ale můžete se tak velmi snadno i nachladit a poležet si v parném létě s chřipkou či angínou není nic příjemného. Proto se doporučuje nastavovat klimatizaci na maximální rozdíl 9 stupňů Celsia (tedy když je venku 32 stupňů, klimatizaci si nastavte na 23 stupňů a podobně). Někteří lidé však špatně snášejí klimatizovaný vzduch. Mohou si stěžovat, že se jim hůře dýchá, či že je pálí oči.
Oproti klimatizacím klasické větráky a ventilátory vzduch neochlazují, ale způsobují pouze jeho víření. Jsou mnohem levnější a jsou vhodné pro osoby, které hůře snášejí klimatizovaný vzduch. Nejsou tedy tak účinné, ale lepší něco, než nic. Ale pozor, i zde můžete při delším přímém kontaktu přijít k nějakému tomu chrapotu či ofouknutí.
7. Ochlazujte se
Pokud máte tu možnost, je ideální si několikrát za den ochlazovat zápěstí či kotníky studenou vodou a oplachovat si ruce či čelo. Ideální jsou mokré ledové obklady pokládané na čelo, nebo na zátylek.
Naprosto ideální je zchladit se celí, ale ne všichni máme tu možnost si v pracovní době skočit do bazénu a ne všichni máme bazén doma. Pokud patříte mezi ty šťastnější a máte čas, skočte se ochladit do bazénu. Pozor ale na usychání na sluníčku. Na těle zůstávají kapky vody, které působí jako optické čočky přitahující slunce a mnohem snadněji se spálíte. Takže po návratu z bazénu je lepší se otřít ručníkem než se půjdete opalovat.
No a pokud nemáte u domu bazén, nezoufejte, vystačíte si i s obyčejnou sprchou, která Vás také dokáže dobře osvěžit.
8. Těžké usínání?
Pokud bydlíte v horních patrech panelového domu, či máte ložnici v horním patře pod plechovou střechou, dáte mi za pravdu, že někdy bývá usínání v takovém parnu velmi obtížné. Většinou se snažíme celý den větrat, ale mnohem lepší je nechat přes den okna zavřená a navíc zatáhnou závěsy. Roztáhněte a otevřete okno až večer, kdy slunce přestává tolik žhnout. Můžete tak dosáhnout snížení teploty (nejen) v ložnici i o několik drahocenných stupňů. Pokud si to můžete dovolit (nebydlíte v přízemí či u rušného staveniště), nechte si otevřené okno přes noc, kdy je venkovní vzduch nejchladnější. Ráno však nezapomeňte zase okno zavřít a neroztahujte závěsy.
Závěrem
Parné letní dny bývají náročné pro náš organismus, ale můžeme mu to ulehčit dostatečným přísunem vhodných tekutin, vhodným oblečením zahrnujícím pokrývku hlavy či nějakým tím příjemným ochlazením. Snad se nám tedy podaří bez úhon překonat tyto parné dny a brzy se dočkáme nějakého toho příjemného letního deštíku.
ChytráŽena.cz