Určitě každý z nás ví, jak je nepříjemné, když nás trápí trávení. Ráda bych se s Vámi podělila o to, jak se tyto nemoci dělí a jak jim předcházet, abychom se jim vyhnuli, jak jen to jde.
Obecné příznaky těchto chorob jsou: bolesti v břiše, různé koliky, způsobené tím, jak pohyby ve střevech - peristaltické pohyby - odstraňují překážky.
Varovné signály jsou:
Dyspepsie
- žaludeční - pocit plnosti, pálení žáhy, nechutenství, říhání, zvracení
- střevní - nadýmání, plynatost, kručení v břiše, průjem, zácpa
Krev ve stolici
Pálení jazyka a časté škytání a pálení jazyka
Nemoci žaludku neboli gastritidy jsou záněty žaludku, ty dělíme na akutní a chronické.
Akutní gastritida přichází rychle, je to prudký zánět žaludeční sliznice. Její příčiny jsou například špatná jakost potravy, infekce, alkohol, poškození sliznice různými léky a podobně. Projevuje se bolestí žaludku, nechutenstvím, zvracením, průjmem a celkovou nevolností. Léčíme to dietou - suchary, včerejší rohlíky, silný vývar, chladné nápoje a hlavně hodně vody - pít, pít, pít. Také se dávají spasmolytika, což jsou léky na odstranění bolesti v břiše. Tato akutní gastritida trvá většinou 1 až 3 dny.
Chronická gastritida je také zánět žaludeční sliznice, ale pořád se opakuje dokola. Má nejasnou příčinu, dávají se léky na uklidnění bolesti a je to špatně léčitelné a většinou je léčba vleklá.
Proto bych ráda apelovala na to, jak je důležité zdravě se stravovat, nekouřit, nepít alespoň tvrdý alkohol, snažit se jíst ovoce a zeleninu a vůbec - dávat si pozor na kvalitu jídla. Je to důležité a hlavně nás to ušetří nepříjemných problémů se žaludkem a střevy.
Přeji krásné podzimní dny, bez jakýchkoliv žaludečních problémů..:)
ChytráŽena.cz