Vysoké převýšení a bělostný sníh, které jsou pro ideální lyžařskou dovolenou samozřejmostí, stojí také vysvětlením, proč má horské slunce takovou sílu a vy se často vracíte ze sjezdovky nejen příjemně unavení, ale také spálení. Dermatologové proto doporučují, abyste se i na horách chránili přípravkem s dostatečným SPF faktorem.
Pokud už vyrazíte na hory a vystavíte tak svou pleť slunečním paprskům, krém je prostě nezbytností. Na sjezdovku dopřejte svému obličeji, který se jako jediný se slunečními paprsky setkává, klidně ochranný faktor 50. Slunce totiž v zimě svítí stejně jako v létě a k naší pokožce pronikají obě známá záření UVA i UVB. Zatímco UVA je pro pokožku méně nebezpečné, a naopak příznivě ovlivňuje tvorbu vitamínu A a D, UVB je považováno za nebezpečné, protože způsobuje předčasné stárnutí kůže a také její karcinom.
Proč to slunce tolik svítí zrovna na horách?
Čerstvě napadaný sníh na horách dokáže zesílit sluneční záření až o 80 %. Stínu na sjezdovkách také není příliš mnoho, a pokud vůbec nějaký je, od sněhu se do něj slunce stejně odráží. Obecně platí, že na každých 1000 výškových metrů převýšení je záření intenzivnější a škodlivější až o 15 %.Svou roli v posílení slunečních paprsků, které vám při nedostatečné ochraně pokožky mohou způsobit nepříjemné spálení, hraje také řidší vzduch. Přes něj paprsky snadno pronikají, a pokud svou pokožku nechráníte dostatečným SPF faktorem, zaděláváte si na její spálení.
Nejen slunce v zimě může škodit
Pleti nesvědčí ani běžná zima ve městě, kdy je ve vzduchu méně vlhkosti než v jarních a letních měsících, a my několikrát denně přecházíme z mrazivého prostředí do přetopených kanceláří a pleť tím značně trpí. Taková chronická zátěž pleti může vést k různým dermatózám, jako například k rozvoji rosacey.