Tyto naštěstí nezhoubné nádory vyrůstají ze svaloviny děložní sliznice. Do značné míry se jedná o geneticky podmíněné onemocnění a účinnou prevenci jejich vzniku dosud vědci neobjevili. Jelikož růst myomů podporuje ženský pohlavní hormon estrogen, vylučovaný vaječníky, jedná se o problém, spojený s plodným obdobím ženy. Po jeho ukončení myomy nevznikají, a ty, které již žena v děloze
měla, dál nerostou.
Některé myomy se nemusí nijak projevovat a přijde se na ně třeba náhodně při preventivní gynekologické prohlídce. Hodně při tom záleží na jejich velikosti a umístění. Ve většině případů se ale myom či myomy ohlásí samy, nepříjemnými příznaky. K těm typickým patří silná, prodloužená menstruace, nepravidelné krvácení i mimo menstruační cyklus, anebo krvácení při pohlavním styku. Ženy trápívají rovněž tlakové bolesti v podbřišku nebo pocit napětí a plnosti. U žen, které se snaží otěhotnět, bývá myom častou příčinou neplodnosti.

Operace jsou na ústupu
„Odpověď na otázku, zda žena vždy musí na operaci, pokud má myom, zní: Nikoliv. Operace, tedy radikální zásah do ženina těla, je jednou z možností řešení myomu. Tou druhou je léčba konzervativní, pomocí léků. A ta je dnes díky podávání ulipristal acetátu nesmírně efektivní: myomy je takto možné výrazně zmenšit či téměř odstranit. Ovlivnění velikosti myomů je ale jen jedním z přínosů podávání nového léku. Tím druhým je zvýšení kvality života pacientek. U všech uživatelek léku se daří odstranit nepříjemné příznaky děložních myomů - silným menstruačním krvácením počínaje, přes špinění až po bolesti a tlaky v podbřišku. Pokud žena přijde do gynekologické ambulance se svými potížemi včas a její léčbě nebrání nějaké přidružené choroby, mívá díky předpisu ulipristal acetátu vždy okamžitou úlevu od subjektivních příznaků,“ říká gynekolog Lubomír Mikulášek.
Léčba neplodnosti
Konzervativní léčba je vhodná i pro pacientky, u kterých jsou myomy příčinou jejich neplodnosti. Operace dělohy u žen, toužících ještě po těhotenství, je vždy trochu rizikovější. Odstranění myomu rostoucího na stopce není takový problém, pokud ale myom prostupuje celou děložní stěnu, je zásah větší a následná rána v děloze se hojí samozřejmě jizvou. Ta je potom pro těhotenství určitým rizikem. Při léčbě ulipristal acetátem se myomy obvykle hodně zmenší, jejich odstranění hysteroskopicky, tedy vaginální cestou, pak bývá snadné a nezanechává přílišné následky.
Když operace, tak bezpečnější
I když podávání léku nezabere zcela, pomůže v řadě případů minimálně v tom, že velikost myomu, která by jinak vyžadovala otevřenou břišní operaci, zmenší natolik, že chirurg může použít laparoskopii.
Zdroj: Léčba myomu