Bez deodorantu ani krok
Reklama útočící ze všech stran nás nabádá, že nejsprávnější je vonět po mýdle, šamponu a deodorantu. Samozřejmě, že obvyklé používání těchto prostředků je na místě. Může ale dojíti k situaci, kdy někteří lidé začnou považovat svůj přirozený tělesný pach za něco špatného či nenormálního. Za něco, co je třeba za každou cenu odstraňovat.
Přehnaná hygiena je, když...
Sprchování, mytí vlasů, užívání deodorantu, holení, čištění zubů a používání parfému je součást normálního udržování zdravé hygieny. U nemoci zvané bromidrofobie, tedy strach z vlastního pachu, je tomu ale jinak. Lidem trpícím bromidrofobií nestačí jedna sprcha denně, do vany se uchylují třeba i vícekrát. Doba očisty se přitom postupně prodlužuje, protože mohou mít pocit, že ještě nejsou dostatečně čistí. Někteří například poškozují svoji pokožku nadměrným drhnutím a přílišným používáním vysušujících kosmetických produktů. To ale člověku může dělat postupně ze života peklo. Pro ženy trpící bromidrofobií je tak například období menstruace doslova utrpením.
Obsedantně-kompulzivní porucha, nebo bromidrofobie?
Bromidrofobie může být spojena s takzvanou obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD), která se projevuje pocitem nutkání provádět opakovaně určitou činnost. Jednou z těchto činností může být i mytí. Ta je zde ale v roli takzvané kompulze, tedy jakéhosi uvolnění stresující obsedantní myšlenky. Takto nemocný člověk může například trpět utkvělou představou (obsesí), že by mohl spadnout pod vlak, kterým denně jezdí do práce. Aby tuto úzkost vykompenzoval, stanoví si určitý rituál: například že když si ráno pětkrát umyje ruce, nic se mu nestane.
U bromidrofobie je rozdíl v tom, že lidé mytím "jen" chtějí odstranit svůj tělesný pach. Rozdíl ale může být nepatrný a rozeznat ho může jen odborník.
Pomoci může psychoterapeut
Protože bromidrofobie může negativně zasahovat do vykonávání běžných
denních činností a časem se její projevy zhoršují, je třeba ji léčit.
Pomocí může být kognitivně-behaviorální terapie,
při níž se lidé učí zdravému přemýšlení o normálním fungování lidského
těla včetně produkce jeho přirozených pachů. Další pomocí v léčbě mohou
být účinné relaxační techniky a takzvaná systemická desenzitizace.
Při ní se lidé postižení bromidrofobií učí tolerovat vlastní pach.
Pokud máte podobné obtíže, které vás v životě omezují, neváhejte
vyhledat odborníka.
Zdroj: Psychické-zdraví.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz