Lavička už vypadá omšele, z planěk plotu se odlupuje barva, zahradní nábytek je vybledlý a pumpa začíná chytat rez? Vypadá to, že bez nového nátěru se vaše zahrada neobejde! Co budete potřebovat?
Nákupní seznam
• Barvy (dle typu povrchu)
• brusný papír, ocelový kartáč
• ředidlo
• štětce (dle druhu barvy, povrchu)
• žebřík nebo plošina
Hodit se vám bude též staré pracovní oblečení a boty, u kterých vám nebude vadit, když je při malování ušpiníte.
Ideální podmínky pro nátěr
Kvalita nátěru závisí nejen na použitých barvách a ředidlech. Úplně nejdříve si musíme dát pozor na podmínky, při kterých je nátěr nanášen. Na výsledný nátěr mají vliv materiál natíraného předmětu a relativní vlhkost, teplota a čistota prostředí, v němž je nátěr prováděn.
Pro natírání se doporučuje teplota kolem 10° C a vlhkost kolem 80%. Při natírání za snížených teplot má barva vyšší přilnavost a je tedy třeba ji více naředit. V tom případě však musíte počítat se slabší vrstvou nátěru. Při natírání několika vrstev pak ale nesmíte zapomenout, že před nanesením další vrstvy musí být podkladová vrstva bezpodmínečně suchá!
Nedostatečně vyschlý podkladový nátěr se po nanesení další vrstvy může vlivem působení rozpouštědel nové vrstvy vrásnit. Stejně jako nízká teplota má na výsledek nepříznivý vliv i teplota příliš vysoká nebo pražící slunce. Na nátěru se objevují puchýřky a opět může docházet k vrásnění. Pokud do nezaschlých barev napadá pyl, nebo prach, je v tu ránu celé zdlouhavé namáhavé natírání znehodnoceno.
Zdroj: OBI.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz