Paradoxně jedním z obranných mechanismů těla vůči chladu je hlad, který tělo povzbuzuje k doplňování energie, ze které tělo získává energii ve formě tepla.
Obvykle proto máme v zimě mnohem větší hlad, než v létě, kdy naopak celá řada lidí vlivem horka nemají chuť jíst. Tělo má tendence vybírat teplá, kaloricky bohatá jídla, na rozdíl od letních měsíců, kdy v důsledku tepla vyhledáváme spíše odlehčená jídla a saláty. Zejména přes zimu je tedy důležité dbát na pravidelnou a vyváženou stravu a konzumaci pěti denních porcí ovoce a zeleniny.

Zimní měsíce jsou pro mnohé z nás psychicky náročnější. Chybí nám sluníčko, což má u mnoha lidí za následek zhoršení nálady a tím vyšší konzumaci jídla, kterým si kompenzují špatnou náladu. Některé potraviny, zvláště pak cukr, kakao (čokoláda) dokáží velmi výrazně zvyšovat hladinu serotoninu, který zajistí zlepšení nálady. Vhodnějším způsobem zlepšování nálady je však vyplavování endorfinů pomocí pohybu. Kratší den a delší noc taktéž způsobí, že se nám zpomalí metabolismus. Je logické, že čím delší den máme, tím máme více pohybu a kratší spánek, při kterém je metabolismus pomalejší.
Pokud budeme pamatovat na všechna tato úskalí, určitě se nám podaří hubnout i přes zimu. Minimálním úspěchem by mělo být alespoň udržení váhy a skutečné hubnutí začít s příchodem jara.
A pár rad závěrem:
Snažte se vyhledávat dostatek pohybu i během zimních měsíců.Zlepšujte náladu pohybem, zajděte se zahřát do sauny, která pomáhá taktéž se zvyšováním imunitní odolnosti.
Nezapomínejte na pravidelnou stravu a dostatečný pitný režim.
Cítíte-li větší hlad, je vhodné si dopřát například ke svačině sklenici 100% ovocného nebo zeleninového džusu s dužinou.
V období zvýšeného výskytu nemocí navyšte příjem vitamínu C, zinku, můžete do jídelníčku zařadit například echinaceu, ženšen, hlívu ústřičnou, zázvor, česnek, aj.
Zdroj, foto: Relax