České holinky? Tak ty už u nás neseženete. Stejně jako spoustu jiných i je zcela nahradilo levné a zcela nevhodné zboží z dovozu. Na první pohled je možná barevnější, levnější, ale bohužel pro vývoj dětské nohy nevhodné.
Boty nejsou prodyšné, takže se v nich dětská nožička snadno zapaří, nemají ani malý podpatek, který je důležitý pro správný vývoj klenby a v botě není dětská nožička pevná. A jejich nízká cena výhrou rozhodně není, protože se lámou a jejich životnost také nepatří k nejdelším.
Ale podle čeho tedy mají maminky vybírat boty pro děti? S tím nám poradí Vlasta Mayerová z České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA).
Můžete nám říci, co vlastně znamená poslední dobou tak oblíbená značka „žirafky?“
Ve stručnosti lze říci, že tato visačka s motivem žirafy a nápisem „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě“ garantuje kvalitní a nezávadnou dětskou obuv.
V roce 1997 zavedla ČOKA dobrovolnou certifikaci dětské obuvi. Hlavní snahou bylo předejít leckdy trvalému poškození dětských nohou z nošení nevhodné obuvi. Kriteria ortopedické a hygienické nezávadnosti byly vypracovány předními odborníky a ve spolupráci s Českou ortopedickou společností.
Značka „žirafky“ nemusí nutné znamenat, že jde o český výrobek, ale znamená, že jde o obuv vyhovující všem zdravotním i hygienickým požadavkům.
Kdy a jak se nohy malého dítěte nejvíce deformují?
Deformity nohou vznikají především nošením nepadnoucí obuvi - je buď příliš krátká, nebo příliš široká. Obzvlášť nebezpečné je nošení špičaté obuvi. Dalšími rizikovými faktory jsou přetěžování nohou nepřiměřeně dlouhou chůzí a stáním, nadměrná tělesná hmotnost, nedostatek pohybu a chůze naboso po tvrdých a rovných podlahách.
Noha malého dítěte roste v průměru 15 až 18 mm za rok, u starších dětí 8 až 12 mm. V podstatě to znamená, že čím menší dítě, tím víc velikostí bot ročně potřebuje. Růst nohy není plynulý, ale probíhá ve skocích. Proto mohou některé děti vyrůst ze svých bot již za 2 až 3 měsíce.
Kosti malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat. Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Proto jsou děti ohroženy tím, že budou nosit příliš krátkou, nebo jinak nepadnoucí obuv.
Jak poznáme dobrou, zdravotně nezávadnou obuv?
Nejdůležitější zásady
Vybírejte dětem obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů (useň, textil), jež jsou měkké, prodyšné, absorbují vlhkost a přizpůsobí se anatomickému tvaru nohy. Jiné oblíbené materiály (poromery, koženky nebo plasty) jsou neprodyšné a nejsou schopné přizpůsobit se během nošení tvaru nohy.
Dětské nohy se poměrně hodně potí. Proto musí být každá obuv ve vnitřní části vybavena stélkou nebo vložkou ze savého materiálu.
Noha v obuvi musí být dokonale fixována. Nesmí docházet k bočním pohybům paty. Proto každá dětská obuv musí mít dostatečně tuhý, vysoký a dlouhý opatek, (vnitřní dílec v patní části obuvi).
Dobrou fixaci nohy v obuvi zajišťuje rovněž vhodný střih. Obuvi mokasinového nebo lodičkového střihu se proto raději vyhněte a pro nejmenší děti kupujte obuv výhradně kotníčkovou.
V místě, kde se noha při chůzi ohýbá, musí být obuv co nejohebnější. Zvláště malé děti se v tuhé nepoddajné obuvi rychleji unaví a noha se snadněji deformuje. Doporučujeme již při nákupu vyzkoušet, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu.
Nohy jsou ohrožovány i neustálými tvrdými dopady na beton, asfalt, dlažbu – to se časem může projevit jejich poškozením. Prevencí je podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi, pěnové vkládací vložky a anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů.
Podpatky u dětské obuvi musí být co nejnižší a nejširší. Vysoké štíhlé podpatky se nehodí.
Často opomíjenou vlastností obuvi je její hmotnost. Ta by měla být co nejmenší.
Náklady na výrobu kvalitní dětské obuvi jsou téměř stejné jako na obuv pro dospělé. Kvalitní dětské boty tedy nejsou a nemohou být levné!
Můžete nám ještě poradit, jak mají rodiče správně nakupovat obuv pro své děti?
Zásadně doporučuji nakupovat obuv pro děti ve specializovaném obchodě. Při každém nakupování obuvi žádejte přeměření velikosti obou nohou dítěte (vyhněte se nakupování „od oka“). Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Bota musí být vpředu před prsty o 10 až 15 mm delší než noha. Tento prostor částečně slouží jako rezerva pro volný ohyb prstů při chůzi a částečně jako rezerva pro růst.
Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Štíhlá noha v široké botě klouže a naopak úzká bota omezuje v noze krevní oběh. Šířka obuvi české výroby bývá na obuvi označena velkými písmeny: E pro velmi štíhlé nohy, F pro štíhlé typy, G pro středně široké a písmenem H jsou označeny široké typy obuvi. Rozměry nohou měříme ve stoje a vždy se měří obě nohy.
Každou obuv dítěti přezkoušejte obutím. Je bezpodmínečně nutné, aby dítě obuv před zakoupením řádně vyzkoušelo. Pokud botu obujete bez přeměření a budete zkoušet jen hmatem, může se stát, že dítě reflexně prsty pokrčí a vy koupíte botu krátkou.
Doporučujeme obuv nakupovat v odpoledních hodinách, kdy je noha nejširší. Je vhodné, aby dítě vyzkoušelo celý pár obuvi a aby se v nové obuvi prošlo po prodejně. Sledujeme přitom, zda obuv neklouže z paty. Zásadně neprosazujeme heslo: „To se časem poddá“ a spíše se řiďme pravidlem: „To, co sedí při zkoušení, to bude sedět i při nošení“.
Jak nejvhodněji obouvat dítě a jak můžeme pečovat o nohy, aby se zdravě vyvíjely?
S péčí o nohu je nutno začít hned po narození dítěte. Již úzké a těsné punčošky mohou způsobit deformity. Dítěti nebráníme v chůzi po přírodních materiálech, jako je písek, tráva, lesní půda apod. Rovněž doma může dítě běhat bosky po koberci, ale ne po dlažbě nebo plovoucí podlaze.
Dětská noha roste, obuv nikoliv. Kontrolujte pravidelně, zda dítě z obuvi nevyrostlo a novou obuv kupujte včas, když je to zapotřebí.
Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sportovní gumová obuv nebo sněhule se k dlouhodobému nošení nehodí.
Nekupujte obuv na dětských burzách a nenechávejte děti nosit boty po starších sourozencích.
Čím levnější obuv byla dětem koupena, tím častěji se její stav musí kontrolovat. Prohlížením obuvi poměrně snadno zjistíme první příznaky deformací.
Nepodceňujme přezouvání. Na přezouvání doporučujeme sandálovou obuv s tvarovanou stélkou.
Dodržujte pravidelnou hygienu nohou dětí – včasné a správné střihání nehtů, nošení bavlněných ponožek a punčocháčů.Mějte vždy na paměti, že obuv není jen módním doplňkem oblečení Vašeho dítěte, ale slouží hlavně jako podpůrný a stabilizující element zdravého vývoje nejen jeho nohou, ale i celého pohybového aparátu!
Zdroj: SOS
Foto: Bata
Notburga
ChytráŽena.cz