„Obrušování zubů je přirozený projev opotřebení zubu, který se odehrává v dlouhém časovém horizontu. Problém nastává, když se postupně obrušuje sklovina a následně i dentin. V tom případě vzniká nebezpečí infekce, která může vniknout dovnitř zubu a způsobit nepříjemné potíže například v podobě zubního kazu“ vysvětluje problém MDDr. Adam Šíma. Podle příčiny vzniku obroušení rozlišujeme erozi, abrazi a atrici.
Eroze
Erozi způsobují kyseliny, které se rozpouštějí na zubech. Kyseliny obsažené v ovoci či sladkých limonádách nebo ty, které se vyskytují v žaludečních šťávách, mají neblahý vliv na náš chrup. Působením kyselin se naleptávají svrchní vrstvy zubů a následně napadají zdravý zub bakteriemi, které mohou zapříčinit zubní kaz.Abraze
Druhý typ obrušování zubů je tzv. abraze. Jde o obroušení chrupu, které je způsobeno cizím předmětem v ústech. Nejčastěji se jedná o piercing. Ve výjimečných případech se obroušení zubu může objevit v důsledku nadměrné konzumace velmi tvrdé stravy. Abraze byla častější u našich předků, kteří právě díky tvrdé stravě a nedostatečné prevenci přicházeli o chrup častěji. Ale pravdou je, že věková dožitá hranice populace se čím dál tím víc zvedá, a tak nároky na naše zuby jsou několika násobně vyšší.Atrice
Nejčastější příčinou mechanického opotřebení zubů je atrice. Jde o obrušování zubu o jiný zub – jednoduše skřípání zuby. Obvykle skřípají zuby čerstvě rozvedené dámy ve středním věku, samoživitelky nebo silní muži. Výjimečné není ani nevědomé skřípání zuby v noci, což nezávisí ani na věku anina sociálním postavení. Často o problému nemusíme vědět. Jedná o velmi pozvolný proces, který může mít nezvratné následky. Včasný zásah stomatologa je v tomto případě zcela zásadní.Atrice způsobuje obrušování hrbolků na vrchní plošce zubu, výsledkem je pak nestabilní skus. Hrbolky do sebe jednoduše nezapadají, čímž se v první fázi narušuje sklovina a ve fázi druhé i dentin. Zub tak není ničím chráněn proti nebezpečným bakteriím a vzniku infekce. Výsledkem mohou být nejen atypické kazy, ale i snížení skusu a s tím spojená změna celkového vzhledu. A tím to nekončí, ve finále nejsou nervy uvnitř zubu dobře izolovány, nastupují velké bolesti čelistního kloubu a zubů samotných.
Jak lze obrušování zubů řešit?
Pokud byly vaše zuby obroušeny až k dásni, stomatolog ošetří kořenové kanálky, udělá kořenovou nástavbu a nasadí na zuby korunky. To už je ale extrém.V případě, že se problém řeší včas, k takovému stavu nedochází a stačí plastická modelace s pomocí tzv. overlayů nebo aplikace drobných výplní. Nejdůležitější je obnovit správnou žvýkací funkci chrupu, výšku skusu a celkový vzhled zubů.Abyste se však vyhnuli častým návštěvám stomatologa, je vždy lepší nejprve odstranit příčinu poškození zubů. Zlozvyku skřípání zubů se lze postupně zbavit prostřednictvím silikonové dlahy anebo konzultací s psychologem. Jestliže abrazi způsobuje piercing v ústech, nezbývá nic jiného, než se ho, pro dobro svých zubů, zbavit.
Autor: MUDr. Jan Stuchlík