Nošení roušky chrání zdraví i životy – to už víme asi všichni. Podstatou úspěchu je ale důslednost a dodržování nezbytných zásad hygieny. Pro ty, kteří nosí brýle, to platí dvojnásob. Dovedou brýle ochránit před viry? Co platí proti zamlžování brýlí při nošení roušky, a jak se o brýle starat v době koronaviru?
Brýlemi proti koronaviru? Částečně ano
I když ani některé speciální plynotěsné brýle nejsou stoprocentní zárukou proti ochraně před viry, jakékoli brýle mohou částečně eliminovat „přímý zásah“ kapének, v nichž se virus přenáší. A to jak speciální ochranné, tak ty běžné, dioptrické, které nosíme denně. Čím jsou větší a čím více přiléhají k obličeji, tím samozřejmě lépe.Brýle tvoří určitou fyzickou bariéru pro kapénky, které tak mají mnohem menší šanci dostat se na povrch oka a odtud potažmo do našeho organismu. Zároveň to znamená, že pokud jsme se setkali s infikovaným člověkem, jsou teď naše brýle pokryté „kolonií“ virů. Na brýle často saháme a pak si často nevědomky saháme na obličej. I to je samozřejmě riziko. Jak čistit brýle, abychom zabránili přenosu viru?
Neprodleně po pobytu venku umyjte brýle teplou vodou a mýdlem, nejlépe dezinfekčním, a nechte oschnout, nebo osušte papírovou utěrkou. Totéž udělejte i po kontaktu s člověkem, který by mohl být potenciálně nakažený – může to být soused, pošťák nebo děti příbuzných, které mohou být bezpříznakovými přenašeči. Brýle nikdy nečistěte dezinfekčními prostředky na bázi alkoholu nebo jinými agresivními přípravky, jako je třeba Savo – mohly by nenávratně poničit obruby. Tyto produkty si nechte na povrchy jako kliky dveří, vodovodní kohoutky, případně kuchyňskou linku.
Rouška a brýle: Pohodlně a bez zamlžení
Rouška musí perfektně sedět a co nejvíce přiléhat k nosu. Jednak proto, abychom maximalizovali ochranu před viry, jednak proto, abychom si co nejméně dýchali sami sobě do očí. „Brýlovci“ vědí, o čem je řeč… Jak na to, aby byl náš den s rouškou pohodlný?• Zvolte takový střih roušky, aby vám co nejlépe seděla. Pomoci může měkký drátek, který protáhnete dutinkou v horním švu roušky. Pak stačí jen přitlačit a vytvarovat.
• Proti zamlžování potřete brýlová skla tuhým mýdlem, nejlépe s glycerinem, a rozleštěte hadříkem z mikrovlákna. Rušivá vrstva zmizí, ale zůstane film, který brýle ochrání proti zamlžení.
• Dobře funguje také „anti-fog“ produkt. Sprej či hadřík proti zamlžování brýlí seženete i během karantény – vzhledem k situaci jsme jich objednali dostatečné množství.
• Optička také varuje před způsobem, který hojně používají potápěči: Na skla brýlí rozhodně neplivejte, abyste si do oka nezanesli infekci – ať už virovou, nebo jinou.
Dalšími metodami proti zamlžení brýlí je třeba nanesení a rozleštění pěny na holení, pasty na zuby, tekutého mýdla nebo prostředku na nádobí. Všechny jsme je s kolegyněmi v optice vyzkoušely, ale tuhé mýdlo funguje nejlépe. Další možností je samozřejmě posunutí brýlí blíže ke špičce nosu – tím se ale zase o pár procent ochuzujeme o ochranný potenciál brýlí. A v době virové epidemie se každé procento počítá.
Hygiena brýlí je obecně podceňovanou záležitostí. Na brýle si neustále saháme, aniž bychom si to uvědomovali: při práci na počítači, v MHD, na nákupech. Z rizikových ploch, jako je mobilní telefon, klávesnice a veřejné prostory tak můžeme dostat škodlivé mikroorganismy do těsné blízkosti svých očí. Ať už je to aktuální koronavirus, virus chřipky nebo třeba různé druhy bakterií, měli bychom být obezřetní – současná situace nás může naučit být propříště ke svému zdraví více ohleduplní.
Zdroj, foto: Optika Anděl