Cestování do exotických destinací si
získává stále větší popularitu. Aby se však zahraniční dovolená obešla bez
zdravotních obtíží, je třeba se před odjezdem informovat o zdravotních rizicích
a možnostech očkování. V Očkovacích centrech jsou vám k dispozici odborní
lékaři – epidemiologové s dlouholetou praxí v oboru.
Na konzultaci do jedné z osmnácti poboček v ČR se můžete objednat na bezplatné telefonní lince 800 123 321. Na schůzce pak lékař na základě podrobné znalosti problematiky cestovní medicíny, aktuálních rizik v jednotlivých oblastech světa a v neposlední řadě také vašeho zdravotního stavu sestaví nejen přesný plán očkování, ale také doporučí léky a ochranné prostředky a seznámí vás s ověřenými a doporučenými postupy, které sníží riziko zdravotních problémů na minimum.
Ve spolupráci s doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D. jsme připravili ukázkové informace o exotických destinacích, které jsou v posledních letech u českých cestovatelů nejoblíbenější. MUDr. Maďar je specialista v oborech epidemiologie, prevence a kontroly infekčních nemocí, cestovní i tropické medicíny a také nadšený a zkušený cestovatel.
Thajsko, kterému se přezdívá země úsměvů, nabízí pro každého něco – je exotická, plná přírodních krás i historických památek a láká turisty na džungli deštného pralesa, domorodé vesničky, malebnou krajinu rýžových polí a tropické ostrovy. Země je navíc k turistům také finančně přívětivá. Malajsie, země v srdci Asie, je proslulá jako země mnoha krás, divů a atrakcí, kde se střetává malajská, indická a čínská kultura. Za návštěvu stojí vedle lákavých pláží také metropole Kuala Lumpur, která spojuje to nejlepší z moderního života s půvabem starého světa. Ostrovní říše Indonésie je tvořena pestrou mozaikou 13.700 ostrovů a ostrůvků, tisícovky jazyků a nářečí, stovky národů, zalidněných nížin i liduprázdných pralesů. Každý kout rozlehlé země má svůj osobitý charakter, mezi nejvyhledávanější patří ostrovy Bali a Lombok.
„Základní kombinací do zemí Jihovýchodní Asie je očkování proti virové hepatitidě A+B a břišnímu tyfu. Pokud je v plánu fyzicky náročná aktivita a kontakt s místními obyvateli, doporučujeme i vakcinaci proti meningokokovému zánětu mozkových blan,“ radí doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. Při pobytu v odlehlých oblastech (např. pralesy a vzdálený venkov) nebo při dlouhodobém pobytu je vhodné i očkování proti vzteklině a v letním monzunovém období proti Japonské encefalitidě. Cestovateli, který má v plánu ochutnat místní kuchyni v pouličních restauracích, doporučuje MUDr. Rastislav Maďar také dvě dávky vakcíny, které ochrání před cholerou a velkou částí bakteriálních cestovatelských průjmů. Před odjezdem je třeba zkontrolovat platnost očkování proti tetanu.
„Na severu Thajska, v malajských pralesech a na severu
a východě Srí Lanky se vyskytují i rizikové malarické oblasti. V prevenci
této potenciálně smrtelné nemoci je potřebné po konzultaci
s lékařem-specialistou užívat antimalarické tablety a repelent
s dostatečnou koncentrací účinné látky. Ten chrání i před dalšími
tropickými horečkami, kterým nelze předcházet očkováním např. dengue a
chikungunya,“ dodává doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Zdroj: Očkovací centrum
Mirka Bali
ChytráŽena.cz