Konečně jsme se dočkali slunečních paprsků a letních teplot, které jsme letos tak netrpělivě očekávali. Tyto pěkné dny přinášejí vesměs pohodu, ale nesou s sebou také jistá rizika. Mezi ně patří i zvýšený výskyt klíšťat.
Rizikem pro člověka jsou onemocnění, která klíšťata mohou přenášet: borelióza a klíšťová encefalitida. Aktivita klíšťat je v těchto dnech na svém vrcholu; období aktivity jinak trvá zhruba od března do října, ale ovlivněno je řadou faktorů, například teplotou nebo vlhkostí vzduchu. A právě ty momentálně klíšťatům nahrávají. Těmto malým parazitům se daří v listnatých a smíšených lesích, v parcích a zahradách, v okolí vodních toků...
Proti borelióze pomůže jedině prevence (do přírody vyrážet ve světlejším oblečení, pokud možno s dlouhými rukávy a nohavicemi, pohybovat se po zpevněných cestách, používat repelenty a hlavně se po příchodu domů důkladně prohlédnout) a pokud nemoc propukne, léčí se antibiotiky. Proti encefalitidě je nejúčinnější ochranou očkování.
Kdy a koho očkovat proti klíšťové encefalitidě?
Očkování proti klíšťové encefalitidě poskytuje spolehlivou ochranu před klíšťovou encefalitidou - nebo jinak řečeno klíšťovým zánětem mozku - již přes dvacet let, počet infikovaných klíšťat ale v posledních letech stále stoupá. Proto je také na očkování proti klíšťové encefalitidě kladen vyšší důraz než dříve.
Lékaři a hygienici se většinou shodují v tom, že chránit očkováním proti klíšťové encefalitidě by se měly všechny věkové skupiny. U dětí většinou průběh onemocnění nebývá tak dramatický, u starších lidí nebo u lidí se sníženou imunitou může mít encefalitida vážnější průběh a věk může také zvyšovat procento zdravotních následků. Očkovat proti klíšťové encefalitidě se můžete nechat v ordinaci svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru.
Očkování proti klíšťové encefalitidě lze aplikovat v průběhu celého roku, nejvhodnější je ale v zimních měsících, ještě před zahájením aktivity klíšťat. Přestože tedy letos nejvhodnější doba pro očkování proti klíšťové encefalitidě již minula, můžeme se nechat naočkovat i nyní. Podle lékařů „lepší později, než vůbec“.
Jak očkování proti klíšťové encefalitidě probíhá?
Očkování proti klíšťové encefalitidě samotné se skládá ze tří hlavních dávek, mezi kterými je určité časové období: v zimních měsících roku je doba mezi jednotlivými dávkami delší; první dvě dávky dostanete v rozmezí 1 - 3 měsíců a třetí dávka následuje 5 - 12 měsíců po dávce druhé. První přeočkování proti klíšťové encefalitidě probíhá zpravidla po třech letech, další pak po třech až pěti letech (v závislosti na věku a zdravotním stavu očkovaného).
V letních měsících, v době zvýšené aktivity klíšťat, je nutné zkrátit dobu mezi aplikacemi prvních dvou dávek - aplikují se v rozmezí 14 dnů. Třetí dávka následuje opět 5 - 12 měsíců po druhé dávce. Přeočkování proti klíšťové encefalitidě probíhá vždy stejně, tedy jako je popisované v zimním období. Vždy obdržíte pět dávek během deseti let.
Očkování proti klíšťové encefalitidě není povinné, o výši případného příspěvku na očkování proti klíšťové encefalitidě se informujte u své zdravotní pojišťovny - vakcíny nejsou hrazené ze zdravotního pojištění.
Nezapomínejte, že očkování vás chrání jen proti případné encefalitidě. Nadále nebudete chráněni proti borelióze, myslete proto stále na prevenci! V rámci ní můžete i sledovat stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde naleznete aktuální stupeň aktivity klíšťat. A pokud už si klíště domů přece jen přinesete, opatrně ho odstraňte a vydezinfikujte ranku - nestyďte se zajít i za lékařem, jestliže si na odstranění klíštěte netroufáte sami.
Názory veřejnosti na prospěšnost očkování se různí, zvažte proto svůj životní styl i další okolnosti. Rozhodnutí je jen na vás.