Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 22.01. 2025
Dnes má svátek Slavomír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Oční prevence

9. 12. 2014 | Péče o tělo

Oči jsou považovány za nejdůležitější ze smyslů pro komunikaci s okolním světem. S péčí o zrak byste měli začít dříve, než zjistíte nějaké obtíže. Pokud totiž odkládáte vyšetření, nebo dokonce korekci vašeho zraku, pak sami napomáháte rychlejší ztrátě kvalitního vidění. Doporučení ohledně frekvence preventivních očních prohlídek jsou různá. Pokud nemá člověk žádné problémy se zrakem, měl by chodit na preventivní prohlídku k očnímu lékaři alespoň jednou za dva roky. Kdo nosí brýle nebo kontaktní čočky, měl by chodit častěji - jednou za půl roku až za rok nebo podle potřeby. Po dovršení čtyřicítky alespoň jednou ročně bez ohledu na to, zda má dioptrické brýle, nebo vidí dobře.  

Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například lidé silně krátkozrací, diabetici nebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal. Součástí běžné preventivní prohlídky by mělo být vyšetření zrakové ostrosti na dálku – tedy čtení zmenšujících se písmen ze standardní vzdálenosti – a také vyšetření vidění do blízka. Dalším běžným vyšetřením je měření nitroočního tlaku, při kterém je do oka vyfouknut proud vzduchu – vysoký nitrooční tlak může odhalit zelený zákal.

péče o očiDále vyšetření na štěrbinové lampě, při kterém lékař zkontroluje všechny struktury oka a může zjistit různé odchylky od normy. V neposlední řadě se provádí také oftalmoskopie, kdy lékař hodnotí oční pozadí, především papilu zrakového nervu, žlutou skvrnu (makulu luteu) - tedy centrum nejostřejšího vidění - a cévy. Právě poškození zrakového nervu se projeví závažným a nevratným poškozením zraku. Obecně při červeném oku, bolestech oka a sníženém vidění byste měli co nejdříve navštívit očního lékaře.

Péče o oči je důležitá hlavně v letních měsících, kdy sluneční záření nabírá největší intenzitu. Ostré slunce oči nejen zatěžuje, ale většinou je pro ně velmi nebezpečné. Na vině není pouze neviditelné infračervené záření, ale také UV záření, které nám zrak může nenávratně poškodit – např. poškození rohovky nebo sítnice.                                                

Další možnou ochranou je dostatek vitaminu A, betakarotenu, luteinu a zeaxantinu. Zmíněné látky lze dodávat jako doplňky stravy v tabletách. Je prokázáno, že lutein a zeaxantin pomáhají chránit sítnici před oxidačním poškozením a chrání před vznikem věkem podmíněné makulární degenerace. Lutein navíc zpomaluje bujení rakovinotvorných buněk a celkově zvyšuje imunitu. Zapomínat bychom neměli ani na dostatečný pitný režim a pravidelný přísun ovoce a zeleniny. Nutné je zmínit také používání ochranných pomůcek při práci (broušení, řezání...). V neposlední řadě existují cvičení, která vedou k posílení očí.

Dnes umíme řadu onemocnění léčit, ale vždy je rozhodující časový faktor. Proto ve všech případech platí, že čím dříve se onemocnění diagnostikuje, tím časněji může být zahájena léčba a zvyšuje se pravděpodobnost jejího úspěchu.


Autorka: Mudr. Helena Štrofová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !