Mateří kašička je mléčně bílá hmota, která se tvoří ve slinných žlázách včelích dělnic a slouží jako zdroj potravy pro zárodky nových včelích matek. Obsahuje aminokyseliny, mastné kyseliny, vitaminy skupiny B, vitamin C, D, E a provitamin A, minerální látky, antibiotické a další látky. První patentovaný postup výroby preparátu pod názvem Apiserum má Francouz Paul de Belvefere z roku 1952. Svým preparátem se stal známým na celém světě, neboť o této látce kolovaly fantastické zprávy. Byla nazývána elixírem života a hledaným všelékem. Mateří kašička je i dnes předmětem dalšího bádání.
Mateří kašička …
… obsahuje látku, která zachovává včelí matce mládí. Starším lidem je doporučováno sníst denně lžičku medu obohaceného mateří kašičkou, což by mělo mít vliv na dlouhověkost.
… zvyšuje obranyschopnost organismu a odolnost proti nemocem.
… se v tradiční čínské medicíně používá při rekonvalescenci po nemocech, operacích a úrazech.
… může příznivě ovlivnit léčbu jaterních chorob, vředovou chorobu dvanácterníku (peptický vřed) a zánět tlustého střeva.
… je doporučována jako podpůrný léčebný prostředek při angině pectoris, ateroskleróze, chudokrevnosti, klimakterických potížích, při slábnutí zraku a sluchu.
… má podpůrný účinek při léčbě revmatických onemocnění.
… zlepšuje výkonnost a harmonizuje duševní stav.
… čistí pleť zevnitř i zvenčí. Je prokázán příznivý účinek na regeneraci pokožky. Preparáty s mateří kašičkou působí na odstranění vrásek a vylepšení kožních jizev. Dobré výsledky jsou i při akné.
A závěrem…
Terapeutický účinek mateří kašičky lze zaručit jen u výrobků pocházejících z lékáren či prodejen zdravé výživy, u nichž nehrozí výskyt škodlivých napodobenin. Doporučená denní dávka není přesně stanovena a záleží na přípravku, proto si pozorně přečtěte návod na obalu. Při užívání nemá výrazné vedlejší a nežádoucí účinky, ale velké opatrnosti je třeba při podávání dětem.
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz