Růst a roční období spolu opravdu mohou souviset. Ke správnému vývoji zejména u dětí je zapotřebí již zmíněná správná strava. Minerály, vitaminy, vláknina – to všechno v těle spolupůsobí. Důležitým stavebním prvkem pro kosti je vápník. Když chybí, dochází k opoždění růstu. Jen tento prvek ale nestačí. Ruku v ruce s ním jde i vitamin D. Ten tělu dodáme například konzumací ryb nebo rybího tuku.
Slunce jako posila pro kosti
Tělo si určitý podíl vitaminu D dokáže také vytvořit samo. K tomu ale potřebuje světelné paprsky, konkrétně ultrafialového záření. Tímto působením se v kůži produkují provitaminy vitaminu D, které absolvují cestu do jater a ledvin. Zde vitamin D dostává svoji konečnou podobu. Ačkoliv se jedná o velmi efektivní proces, ne každému dítěti se dostává dostatečně množství tohoto vitaminu. Přitom pro zdravý vývoj kostí stačí pobyt na slunci asi pět až patnáct minut dvakrát až třikrát týdně.
Opalovací mléko? Ano, ale…
Krémy s ochranným faktorem jsou nezbytnou výbavou do prosluněných dnů. Tyto přípravky ale nepropouštějí UV paprsky, a zabraňují tak tvorbě právě vitaminu D. Děti přitom potřebují minimálně 400 IU ( mezinárodních jednotek ) vitaminu D denně, což odpovídá 10 mikrogramům. Někteří američtí pediatři doporučují denní příjem zdvojnásobit. Týká se to zejména předčasně narozených dětí, kojenců a dětí s tmavou pletí, a také dětí žijících na severu USA, kde je méně světelných paprsků.
Slunce versus lékař
Zkuste se jako rodiče zamyslet, zda vaše dítě netráví příliš mnoho času u počítače nebo televize na úkor pobytu venku. Hry na čerstvém vzduchu v prosluněných dnech – to je totiž ideální "zdravotní a růstová kúra" pro vaše dítě. A navíc nic nestojí.