Dnes to bude překrásný druh veliké orchideje, s názvem Cymbidium.
Cymbidium má poměrně krátkou dobu klidu v zimě. Kvete nádhernými velikými, jakoby voskovými květy. Má ráda stálejší teplotu kolem 18°C, ale pokud již dlouho nekvetla, můžeme teplotu snížit na asi 12°C, aby mohla stimulovat květenství. Obecně platí, že kde se daří Cymbidiu, nedaří se Phalaneopsisům a opačně. Přesvědčila jsem se, že je to tak, po stěhování jsem trpěla nedostatkem místa a měly stejné podmínky. Byly dvě a jedna uhynula, druhá přežila, ale nějak se z toho nemohla dostat, Phaly mají rády teplo po celý rok vyšší.
Zalévejte ji častěji než jiné orchideje vlažnou vodou po celý rok.
Umístění je nejvhodnější na osvědčené místo a má ráda i umělé přisvětlení. Jakmile začnou listy schnout, šup s ní jinam, není to pravé co chtěla!
Při přesazováni velice opatrně zacházejte s kořeny, jsou velice křehké a lámou se. Jejich poranění může způsobit i uhnití, doporučuji ranky ošetřit dřevěným uhlím... Po přesazení několik dnů vůbec nezalévejte! Rostlinu je možné rozmnožit, ale každá část musí mít vlastní kořeny.
Přesazujeme zjara nebo po odkvětu. Sázíme do směsí pro Orchideje, má ale ráda spíš zásaditý substrát. Proto si můžete sami substrát připravit ze směsi rašeliny, opadaných listů, jedlové kůry a dřevěného uhlí, přimíchat dolomitní a vápennou moučku cca do 10 g na 1 litr směsi.
Cymbidium je poměrně vytrvalé, takže se o jeho pěstování může pokusit i začátečník. V létě je dobré dát ho ven, ovšem do stínu a má rádo chladné noci. Přihnojování opatrně, jako u jiných druhů.
Konečně jsem vyzkoušela hnojivo na list, ač moje květinářka ho nemá ráda, já jsem pozorovala, že se jim to docela líbilo a pěkně rostly. Ale všeho s mírou! Nepoužívejte obě hnojiva najednou, jak listové, tak kořenové.
Znám paní, která milou rostlinu pověsí na hustě obrostlou jabloň, pokud nejsou extrémní lijáky či vedra měsíc, si jí krom zálivky ani nevšimne a ty květy v zimě byste měli vidět.
Roxana - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz