Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 22.01. 2025
Dnes má svátek Slavomír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Oslavte Světový den srdce

29. 09. 2015 | Péče o tělo
Srdce je životně důležitý orgán, který pumpuje krev po našem celém těle. Stejně jako každá významnost si i tento sval zaslouží slavit svůj den. A proto byl v roce 2000 poprvé vyhlášen Světový den srdce, který připadá na 29. září a slaví se ve více než 100 zemích. Cílem této kampaně je propagovat zdravý životní styl, jako je například zdravá strava nebo přiměřená fyzická aktivita, a tím chránit své srdce před kardiovaskulárními (srdečně-cévními) chorobami, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě.

Mezi nejčastější kardiovaskulární choroby patří infarkt myokardu, který bývá způsoben ukládáním cholesterolu do stěny tepny a následným vytvořením krevní sraženiny (tromby), jež přeruší zásobování srdce krví. Vedle infarktu je druhou nejčastější srdečně-cévní chorobou mozková mrtvice, která vzniká stejně jako infarkt na základě trombózy a zapříčiňuje takporuchu prokrvení určité části mozku. Další příčinou mozkové mrtvice je prasknutí cévy způsobené vysokým krevním tlakem. Zvýšené riziko výskytu mozkových příhod a srdečního selhání se vyskytuje u lidí s fibrilací síní. Jedná se o jeden z druhů srdeční arytmie, tedy ztráta schopnosti pravidelně čerpat krev do našeho těla.

Oslavte světový den srdceVysoký krevní tlak a různé srdeční arytmie se v dnešní době řadí mezi civilizační choroby, neboť jsou z části zapříčiněny špatným životním stylem a nezdravými návyky. Riziko výskytu těchto onemocnění stoupá s rostoucím věkem, proto je důležitá prevence.

Jeho výskyt stoupá úměrně s věkem populace. Řadí se mezi civilizační choroby, protože o jeho vznik se zasazuje i špatný životní styl a nezdravé návyky. Zde je několik tipů, jak předcházet vysokému krevnímu tlaku a chránit tak své zdraví:
•    Buďte fyzicky aktivní minimálně 30–60 minut denně (mírná fyzická aktivita znamená, že se lehce zapotíte a zadýcháte).
•    Jezte zdravě! Váš jídelníček by měl obsahovat hlavně zeleninu a ovoce, ryby, luštěniny a ořechy
•    Nepřisolujte jídlo!
•    Omezte konzumaci jídla připraveného z polotovarů, omezte konzumaci jídel z restaurací a fast-foodů. Tato jídla obvykle obsahují velké množství soli a tuku.
•    Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout. Váš BMI (body mass index, BMI = hmotnost v kg/výška v m² by se měl pohybovat mezi 20 a 25.)
•    Snažte se omezit vliv stresu, který na vás působí (pomáhá pravidelný pohyb, jóga, meditace, čas strávený s vaší rodinou a přáteli). Mluvte o svých problémech!
•    Omezte příjem alkoholu (u muže 1 pivo denně, u ženy malé pivo denně).
•    Nekuřte a vyhýbejte se místům, kde kouří ostatní.

Pokud už je na prevenci pozdě, vysoký krevní tlak i fibrilaci síní vám pomůže odhalit domácí měření krevního tlaku, které je prevencí závažných onemocnění kardiovaskulárního systému.

Mimo spolehlivého a přesného přístroje je také důležité vědět, jak digitální tonometr v domácím prostředí správně používat. Při měření krevního tlaku v domácím prostředí dodržujte následující zásady:

•    Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
•    Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
•    Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
•    Tlak měřte vždy na stejné paži.
•    Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.
•    Měřte si krevní tlak opakovaně - alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba 1−2 minuty před jídlem a léky. Vhodné je měřit si tlak optimálně 7 dní před návštěvou lékaře (nebo v případě, že byla změněna léčba).Dlouhodobě si stačí měřit tlak 1–2 x týdně.
•    Hodnoty krevního tlaku si zapisujte, včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles