Zároveň se v lednu vrháme do posiloven, hubneme, čistíme tělo různými čaji a detoxikačními postupy. Neměli bychom přitom zapomínat právě na naše játra, protože patří mezi nejdůležitější orgány našeho těla a mají zásadní filtrační a detoxikační funkci.
Jsme rozdílní, co se týče genetické výbavy, stravovacích návyků a vůbec v celkovém přístupu k životosprávě, a tak reakce každého z nás na stres, léky a alkohol je odlišná. Proto ne každý pravidelný konzument alkoholu má poškozená játra. Existuje ovšem vypočítané množství alkoholu, které s vysokou pravděpodobností způsobí vážné poškození jater u většiny osob. Příjem 80 gramů alkoholu denně, tj. přibližně 0,7 litru vína, po dobu 20 let vyvolá u mužů vazivovou přestavbu jater, tzv. cirhózu jater. U žen je to ještě o dvě třetiny méně, tedy už něco přes 2 dcl vína denně.
Podle posledních údajů se např. ve Francii, zemi vína a koňaku, diagnostikuje asi 3000 případů alkoholové cirhózy na 1mil. obyvatel, přičemž muži jsou tímto onemocněním postiženi třikrát častěji než ženy. Při denní konzumaci 80 g alkoholu u mužů a 40 g žen se zvyšuje prevalence cirhózy jater na 25 000 případů na 1 milion obyvatel. Podle jiných údajů byla průměrná konzumace alkoholu u mužů s alkoholovou cirhózou jater průměrně 160 g v průběhu 8 let. Pro vznik cirhózy je velmi důležitý i časový faktor. Cirhóza se nevyskytuje u pacientů, kteří pijí kratší dobu než 5 let, naopak u těžkých alkoholiků se po 21 letech pití cirhóza vyskytuje přibližně u poloviny. Denní pití alkoholu je samozřejmě nebezpečnější než střídavá konzumace alkoholu.
Steatóza neboli ztučnění jater se při konzumaci alkoholu vyvine poměrně rychle. Už 8 - 10 denní intenzivní pití (300 - 600 ml 86 % alkoholu) vede k ztučnění jater. V tuto chvíli lze ještě tuto situaci přísnou abstinencí zvrátit. Při pokračující konzumaci alkoholu se steatóza prograduje až do mnohem vážnější steatofibrózy, odkud už je jenom krok ke zmiňované cirhóze jater. U žen se přitom, poněkud nespravedlivě, alkoholová hepatitida a cirhóza vyskytne při konzumaci alkoholu častěji než u mužů.
Je důležité vědět, že na poškození jater při chronickém nadužívání alkoholu se podílí nejen toxický vliv etanolu a jeho metabolitů. Výrazný podíl na nedostatečné odolnosti jaterní buňky má i přetrvávající nedostatečná výživa s výrazným podílem chybějících tzv. lipotropních látek. To jsou látky, které snižují obsah tuku v játrech. Jejich nedostatek vyvolává v játrech nahromadění tuku, který ztrácí schopnost být transportován a zapojen do dalšího metabolismu.
V tuto chvíli přichází ke slovu nutná očista jater. Je nutná úprava jídelníčku (tzv. jaterní dieta) a okysličování krve pomocí pravidelného pohybu.
Nejlepším způsobem, jak se vyhnout těmto potížím je ovšem rozumný přístup nejen k alkoholu, ale i ostatním látkám, které naším játrům škodí, jako jsou například léky, éčka v nekvalitních potravinách aj. Na očistu těla jsou vhodné také doplňky stravy obsahující silymarin, tedy ostropestřec mariánský.
Autor: MUDr. František Križanovič
Zdroj: Liporacin
Zdroj: Liporacin