Vysazení pilulek znamená ovulaci
Možná se vám nepodaří otěhotnět hned první měsíc. Pro tělo je ale vysazení antikoncepce signálem k tomu, aby opět začala ovulace. K té může dojít v některých případech až za několik měsíců, ale neznamená to, že k ní nedojde vůbec. První měsíc po vysazení pilulek dojde k ovulaci u 60 % žen. Nemusíte mít obavy, nejsou žádné důkazy o tom, že dlouholeté užívání hormonální antikoncepce způsobuje neplodnost.
Důležité faktory: věk a předchozí porody
Určitou roli v tom, za jak dlouho se vám podaří otěhotnět, až pilulky přestanete brát, může mít věk a také to, zda už máte děti. Ženám, které již porodily dítě, většinou trvá velice krátce počít dítě další. U žen do 30 let, které nikdy dítě neměly, byla sice porucha ovulace po vysazení antikoncepce zaznamenána, ale jenom na krátkou dobu. A konečně u žen, kterým je více než 30 let, trvalo nejdelší dobu po vysazení otěhotnět, což ale neznamená, že zůstaly neplodné.
Veďte si pravidelné záznamy
I když se vám první nebo druhý cyklus po vysazení antikoncepce „nezdá“, důkazy ze studií mluví o tom, že se nemusíte obávat. Ihned po tom, co hormony přestanete brát, si začněte vést menstruační kalendář. Pečlivé záznamy vám pomohou sledovat změny cyklu a délku menstruace a odhadnout dobu, kdy by měla přijít ovulace. Pokud se vám přece jenom bude zdát, že vám otěhotnění trvá delší dobu, než by mělo, zajděte se poradit s lékařem. Menstruační kalendář vezměte s sebou a proberte s ním vše, co vám není jasné. Nezapomeňte, že na otěhotnění může mít vliv stres, váhové výkyvy a nadměrné cvičení.
Zdroj: Ženská-neplodnost.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz