Kdo by samozřejmě oves neznal. Jedná se o základní obilovinu a potravinu, která tvoří jednu z důležitých složek zdravé výživy. A přesto je stále nedoceněný, především jeho léčivé účinky.
Oves lze využít hned několika způsoby. Nejčastěji jako potravinu ve formě ovesných vloček. Má vysoký obsah vlákniny, která čistí trávící trakt a pomáhá předcházet rakovině tlustého střeva. Sportovci a těžce pracující zase ocení oves jako zdroj energie.
Dále z rozdrceného ovsa připravujeme čaj. Účinný je především na zklidnění nervové soustavy a zároveň při vyčerpanosti organismu a nespavosti. Léčivé účinky ovsa se využívají také ke snížení zvýšené činnosti štítné žlázy, ke zlepšení krevního oběhu a snižování krevního tlaku.
Občas je doporučován při odvykacích kúrách po nejrůznějších typech závislostí.
Další způsob využití ovsa je ve formě koupelí. Především se využívá k prevenci i léčbě kožních obtíží jako jsou například různé formy ekzémů. Koupele pomáhají také na revma a ústřel.
Oves má prokazatelné léčivé vlastnosti, proto bychom ho měli zařadit alespoň do svého jídelníčku jako prevenci a podporu svého organismu. Čím více tím lépe.
Příznivý vliv na náš organismus je již dávno prokázaný a nemá žádné vedlejší účinky.
Ovesná koupel
Do dostatečně velikého hrnce (směs varem značně nabude) nasypeme 3/4 kg ovesných vloček a zalijeme 3 litry vody. Přivedeme k varu a vaříme asi půl hodiny. Po celou dobu varu mícháme.
Směs pak slijeme přes síto do napuštěné vany. Vločky v sítu ještě propláchneme tekoucí vodou (ideálně proudem sprchy), abychom využili co nejvíce látek z vloček.
Samotná koupel by měla trvat něco málo přes čtvrt hodiny a voda by měla mít asi tělesnou teplotu (nepřesáhnout 40 stupňů a zároveň nechladit).
Po koupeli se neutíráme, ale necháme látky na kůži dále působit. Místo utření se tedy zabalíme do tenké deky nebo prostěradla a zalezeme do vyhřáté postele. Teplo ještě podpoří vstřebávání.
ChytráŽena.cz