Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 26.11. 2024
Dnes má svátek Artur
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pampeliška léčí naši duši

8. 05. 2007 | Péče o tělo

Pampeliška, odborně smetanka lékařská, lidově se jí říká mlíčí, husí kap, mléčný lupen, lucerny. Ale pod názvem pampeliška jí zná snad každé dítě. Žluté koberce zářících květů nás každoročně uklidňuje a obšťastňuje naši duši. Pro někoho obtížný plevel, ale víc a víc lidí už zjišťuje, že se jedná o významnou léčivou bylinu.

Celá rostlina – květy, listy, stonek i kořen obsahuje velmi mnoho účinných a léčivých látek, hlavně inulin, steroly, aminokyseliny, třísloviny, pryskyřici, kaučuk atd.


V mladých listech je velké množství vitamínu C a vysoký obsah manganu a draslíku. Mají dokonce dvakrát vyšší obsah železa než špenát. Listy chutnají podobně jako například čekanka, to znamená lehce nahořkle.


Očistná kůra z pampelišky

Z listů pampelišky si můžeme jednou za čas naordinovat očistnou kůru pro tělo a zároveň si doplnit potřebné vitamíny. Když po dobu dvou týdnu sníme každý den hrst čerstvých lístků, pročistíme si tak ledviny, játra a zlepšíme si trávení. Pozitivní účinek zaznamenáme také na naší kůži, čistí a omlazuje i pleť. Ve zvýšených dávkách pomáhá vyvolat menstruaci. Pampeliška je také účinná v boji proti ekzémům, akné a jiným kožním neplechám, jak list, tak kořen. Působí při užívání vnitřně, i jako kožní tonikum. Listy můžeme používat i jako přísadu do polévek, a to jak čerstvé, tak i sušené.


Pampeliška

Těhulky pozor na pampelišku!

Ale pozor, těhulky by s očistnou kůrou
a další konzumací pampelišky měly počkat, těhotným ženám se užívání pampelišky ve větší míře nedoporučuje.



Stejně jako květy, i listy pampelišky by se měly trhat v co nejčistším prostředí, tzn. co nejdále od silnice a míst, kam se chodí venčit pejsci. Sušit by se listy pampelišky měly v tenké vrstvě, v dobře větrané místnosti, sem tam je potřeba je obrátit a protřepat. Sušenou pampelišku skladujeme v temnu a v dobře uzavřené nádobě.


V lidovém léčitelství se pampeliška používá jako prostředek proti jaterním chorobám, pomáhá při zánětech žlučníku a střev, proti ledvinovým a žlučníkovým kamenům, ale i při cukrovce. Podporuje látkovou výměnu, trávení a snižuje krevní tlak.


Nejdříve, ještě před kvetením se sbírají mladé listy, které se využívají v syrovém stavu. V některých zemích, zvláště v Německu a ve Francii patří pampeliškové listy k oblíbeným salátovým rostlinám. Pokud jsou již listy starší /po odkvětu/, tak se bělí, aby byly křehké a šťavnaté a to tak, že se omezí světlo – třeba zakrytím trsů květináčkem nebo truhlíkem asi na 3 dny. Listy pak jsou světlé a stejně chutné jako brzy na jaře. Připravujeme si z nich Salát z listů pampelišky.


Pampeliška

Květy pampelišky sbíráme v plném květu a protože je nelze sušit, uchováme si je v podobě pampeliškového medu nebo sirupu a také nám bude chutnat Pampeliškové víno.

Listy, stonek a kořeny sušíme a v zimě pak z nich pijeme výluh. Na jeden šálek potřebujeme 2 lžičky sušené bylinky, krátce povaříme a necháme 15 minut vylouhovat. Pijeme jako kůru 6 týdnů a potom alespoň 2 týdny pauza.


Z uvedených poznatků vyplývá, že zlatohlavá pampeliška je velmi cenná bylina. A jestliže jsme na začátku uvedli, že uklidňuje a léčí naši duši, tak teď už můžeme říci, že může léčit i naše tělo.


Zdravé recepty z pampelišky:

Čaje z pampelišky
Pampeliškové víno
Salát z listů pampelišky
Pampeliškový med


Markéta Zemanová
Chytrá Žena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Veľmi zdravá dobrý čajík.
Obrázek uživatelky
profil
Že dovede pampeliška léčit i akné, to jsem nevěděla, trpím s ním také až do vyššího věku.
Dříve jsme z pampelišek také vyráběli med, ale máme včely, tak medíček od včel je skutečně nejlepší co může být.
Obrázek uživatelky
profil
V detstvi jsem z ni varila polevku... a taky jsem ji baštila v nemocnici na cukrovku Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
tak to jsem teda vůbec nerušila
Obrázek uživatelky
profil
no koukám jako blázen to jsem netušila a bude ze mě bylinkářkaSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles