Pampeliška, odborně smetanka lékařská, lidově se jí říká mlíčí, husí kap, mléčný lupen, lucerny. Ale pod názvem pampeliška jí zná snad každé dítě. Žluté koberce zářících květů nás každoročně uklidňuje a obšťastňuje naši duši. Pro někoho obtížný plevel, ale víc a víc lidí už zjišťuje, že se jedná o významnou léčivou bylinu.
Celá rostlina – květy, listy, stonek i kořen obsahuje velmi mnoho účinných a léčivých látek, hlavně inulin, steroly, aminokyseliny, třísloviny, pryskyřici, kaučuk atd.
V mladých listech je velké množství vitamínu C a vysoký obsah manganu a draslíku. Mají dokonce dvakrát vyšší obsah železa než špenát. Listy chutnají podobně jako například čekanka, to znamená lehce nahořkle.
Očistná kůra z pampelišky
Z listů pampelišky si můžeme jednou za čas naordinovat očistnou kůru pro tělo a zároveň si doplnit potřebné vitamíny. Když po dobu dvou týdnu sníme každý den hrst čerstvých lístků, pročistíme si tak ledviny, játra a zlepšíme si trávení. Pozitivní účinek zaznamenáme také na naší kůži, čistí a omlazuje i pleť. Ve zvýšených dávkách pomáhá vyvolat menstruaci. Pampeliška je také účinná v boji proti ekzémům, akné a jiným kožním neplechám, jak list, tak kořen. Působí při užívání vnitřně, i jako kožní tonikum. Listy můžeme používat i jako přísadu do polévek, a to jak čerstvé, tak i sušené.
Těhulky pozor na pampelišku!
Ale pozor, těhulky by s očistnou kůrou
a další konzumací pampelišky měly počkat, těhotným ženám se užívání pampelišky ve větší míře nedoporučuje.
Stejně jako květy, i listy pampelišky by se měly trhat v co nejčistším prostředí, tzn. co nejdále od silnice a míst, kam se chodí venčit pejsci. Sušit by se listy pampelišky měly v tenké vrstvě, v dobře větrané místnosti, sem tam je potřeba je obrátit a protřepat. Sušenou pampelišku skladujeme v temnu a v dobře uzavřené nádobě.
V lidovém léčitelství se pampeliška používá jako prostředek proti jaterním chorobám, pomáhá při zánětech žlučníku a střev, proti ledvinovým a žlučníkovým kamenům, ale i při cukrovce. Podporuje látkovou výměnu, trávení a snižuje krevní tlak.
Nejdříve, ještě před kvetením se sbírají mladé listy, které se využívají v syrovém stavu. V některých zemích, zvláště v Německu a ve Francii patří pampeliškové listy k oblíbeným salátovým rostlinám. Pokud jsou již listy starší /po odkvětu/, tak se bělí, aby byly křehké a šťavnaté a to tak, že se omezí světlo – třeba zakrytím trsů květináčkem nebo truhlíkem asi na 3 dny. Listy pak jsou světlé a stejně chutné jako brzy na jaře. Připravujeme si z nich Salát z listů pampelišky.
Květy pampelišky sbíráme v plném květu a protože je nelze sušit, uchováme si je v podobě pampeliškového medu nebo sirupu a také nám bude chutnat Pampeliškové víno.
Listy, stonek a kořeny sušíme a v zimě pak z nich pijeme výluh. Na jeden šálek potřebujeme 2 lžičky sušené bylinky, krátce povaříme a necháme 15 minut vylouhovat. Pijeme jako kůru 6 týdnů a potom alespoň 2 týdny pauza.
Z uvedených poznatků vyplývá, že zlatohlavá pampeliška je velmi cenná bylina. A jestliže jsme na začátku uvedli, že uklidňuje a léčí naši duši, tak teď už můžeme říci, že může léčit i naše tělo.
Zdravé recepty z pampelišky:
Čaje z pampelišky
Pampeliškové víno
Salát z listů pampelišky
Pampeliškový med
Markéta Zemanová
Chytrá Žena.cz