Dnes už se o pánvi a o pánevním dnu aspoň mluví. Ženy i muži mají daleko víc informací, než tomu bylo třeba před 10 lety. Přesto je stále běžné, že kolem pánve a kolem sexuality je hodně mlčení, obcházení, popírání. Mýty a omyly, nesprávné nebo jen částečné pochopení, cvičení podle brožurky anebo podle internetu.
Potřebujeme pánev nejen pevnou, to je jen půl pravdy, potřebujeme ji mít pružnou. Pružnou „tak akorát“. Aby v ní mohlo volně proudit vše, co tudy proudit má. Potřebujeme ji živou, plnou života, proudící krev, proudící lymfu, proudící energii.
Je báječné, když ji máme dobře oživenou, funkční, veselou, „tančící“. Když je nám rádkyní, když jí rozumíme a umíme jí naslouchat. A naopak, pokud to tam „dobře neběhá“, necítíme se dobře, jsme unavení, vyčerpaní, smutní, nešťastní. Anebo tam nějakým způsobem nejsme zdraví.
A jak to tedy udělat, abychom se dostali do dobré kondice? Abychom mohli zakusit jejích pokladů, zakusit pánev jako zdroj naší základní životní energie, energie pro přežití, pro zdraví, pro pokračování života?
Možná vás překvapí, jak jednoduché věci mohou mít velké účinky. A také se občas stane, že nám to sem tam i drhne. A to je v pořádku. Jen je před námi trochu práce, abychom poodstoupili od té „dokonalé“ bytosti západní kultury.
Autorka: Dana Jirkalová
Zdroj, foto: Miluj svůj život
Zdroj, foto: Miluj svůj život