Nejdříve si milé dámy představíme, co to vlastně je origami technika a jak na známý patchwork, ale představíme si novou techniku, kterou je patchwork bez jehly.
Origami je taková technika, kdy si látku poskládáme a potom ji maličko přišijeme. A patchwork bez jehly znamená, že za použití polystyrenových pomůcek - kuliček, zvonečků, věnečků... atd. - kdy za pomocí nožíků látku zastrkáváme. Fixuje se špendlíky nebo můžeme použít i lepidlo.
Patchwork je tradiční technika, spočívající v sešívání různobarevných ústřižků látek, které se kombinují a skládají do geometrických obrazců. Pomocí patchworku lze vyrobit pokrývky, polštáře i jiné dekorativní výrobky, kterými můžete vyzdobit svůj domov. Tato technika není nijak složitá, zvládne ji téměř každý. Dnes vám poradíme, jak na to.
Kde má patchwork své kořeny?
První patchworky přišly do Anglie ze starověkého Egypta. Patchwork, jak ho známe dnes, má tradici starou asi tři staletí. Vznikl v Americe, kam jej rozšířili vystěhovalci z Anglie.
Co budeme na patchwork potřebovat
Zbytky látek – různé velikosti, barvy atd.
Nůžky, jehlu, nit, žehličku, šicí stroj
Šablonu vámi zvoleného obrázku – nejlépe předkreslenou v geometrických obrazcích
Základy patchworku – jak na to?
Jak jsme již řekli, hlavní zásadou patchworku je sešívání různobarevných ústřižků látek, které se kombinují a skládají do geometrických tvarů tak, aby nám výsledně vznikl obrázek. Při stříhání skládáme látku alespoň dvojitě na sebe, abychom si ušetřili práci.
Většinou se látka ještě podkládá rounem a podšívkou. Přídavek na švy děláme nejméně 1, 5 cm. Sešité sousední díly, respektive jejich švy, hned sežehlíme. Patchworkové práce bývají zdobeny rozmanitými ozdobnými prošívanými vzory.
Barva nitě může být kontrastní, aby vynikla na látce. Barva olemování se vybírá tak, aby ladila s barvou pokrývky nebo s ní kontrastovala.
Přejeme pevné nervy a povedený výsledek.
ChytráŽena.cz